Jak informuje Naczelna Rada Adwokacka, senator Jan Rulewski zwrócił się do Adwokatury z pytaniem o poparcie projektu ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wynikających z czynu niedozwolonego. 26 października 2018 r. Senat podjął uchwałę o skierowaniu projektu do Sejmu.

Senator Rulewski argumentuje, że projektowane przepisy  uregulują rynek poprzez m.in. wyeliminowanie praktyki pozyskiwania klientów przez kancelarie odszkodowawcze w sposób nieetyczny czy ustalenie górnej granicy wynagrodzenia podmiotów funkcjonujących na tym rynku.

Jednak adwokaci mają zastrzeżenia do ustawy w kształcie przyjętym przez Senat.  Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, poinformował senatora, że Adwokatura nie popiera projektu, ponieważ nie zabezpiecza on interesów osób poszkodowanych, szukających pomocy prawnej.

"Inicjatywa Senatu RP (...) przewiduje uprawnienie do świadczenia pomocy prawnej przez osoby, które nie będą musiały się legitymować jakimkolwiek wykształceniem, doświadczeniem zawodowym, ani umiejętnościami w zakresie świadczenia pomocy prawnej. Proponowane rozwiązania nie gwarantują obywatelom, którzy będą klientami kancelarii odszkodowawczych, obsługi przez profesjonalnych prawników, którzy wykonują zawód zaufania publicznego. Usankcjonowanie ustawowe rynku kancelarii odszkodowawczych nie gwarantuje obywatelom, iż powierzane doradcom odszkodowawczym informacje będą objęte tajemnicą adwokacką" - napisał w odpowiedzi prezes NRA.

Adwokatura stoi na stanowisku, że senacki projekt  realizuje jedynie interesy kancelarii odszkodowawczych, nie zabezpieczając interesów konsumentów, czyli obywateli poszukujących pomocy prawnej w Polsce.