fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

Adwokatura reaguje na notę MS o reformie procedury karnej

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
W ocenie Naczelnej Rady Adwokackiej rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości próbował zdyskredytować postępowanie obrońców w sprawach karnych.

Reakcję wzbudziła nota zamieszczona na stronach resortu, że prezydent podpisał dużą nowelizację procedury karnej.

Czytaj także:

Opisując zmiany, wskazano, że dziś ogromnym „problemem powodującym wydłużanie się postępowań w sądach są kombinacje ze zwolnieniami lekarskimi". Zdaniem resortu „nieetyczni przedstawiciele procesowi" przekładają już podczas rozpraw zwolnienia lekarskie klientów, zmuszając sąd do wyznaczenia kolejnego posiedzenia. To zaś generuje koszty, a co gorsza, wpływa na czas trwania postępowań. „Taki proceder zostanie zdecydowanie ukrócony" – napisał MS.

Biuro prasowe NRA w przesłanym do mediów komunikacie wytyka, że MS zapomniał wspomnieć, iż podstawą usprawiedliwienia nieobecności na rozprawie jest jedynie zaświadczenie wydane przez lekarza medycyny sądowej, a więc instytucji stworzonej wyłącznie w celu weryfikowania niezdolności udziału w sprawach sądowych.

Niedopuszczalne jest piętnowanie obrońców za wykonywanie ich obowiązków. Każdy obrońca musi poinformować sąd o usprawiedliwionej przyczynie nieobecności oskarżonego w każdym czasie, nawet gdy obrońca dowiedział się o tym tuż przed rozprawą – podkreśla pion prasowy NRA.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA