fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

Nowy prezes NRA o planach adwokatury

Przemysław Rosati
Naczelna Rada Adwokacka
Ochrona tajemnicy adwokackiej - to jeden z istotnych elementów nowej kadencji Naczelnej Rady Adwokackiej.

Przemysław Rosati, nowy Prezes NRA spotkał się dziś z dziennikarzami, by opowiedzieć o planach działania świeżo wybranych władz palestry.

Rosati deklarował, że adwokatura zmieni sposób komunikowania się ze społeczeństwem. Powyższe zagwarantować ma m.in. powołanie rzecznika prasowego.

NRA ma też zamiar zintensyfikować pracę nad projektem ustawy mającym na nowo uregulować rynek świadczenia pomocy prawnej. Projekt ma trafić do parlamentu jako inicjatywa obywatelska. Do tego potrzebne jest zgromadzenie 100 tysięcy podpisów.

-Dziś świadczyć pomoc prawną może każdy, kto wpadnie na ten pomysł - zauważył prezes Rosati.
Zaznaczając, iż w interesie obywateli i w interesie wymiaru sprawiedliwości jest to by powyższe uległo zmianie, a świadczenie pomocy prawnej było zarezerwowane dla profesjonalnych pełnomocników.

Z dziennikarzami spotkał się również mec. Jacek Ziobrowski, prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, który informował, że liczba spraw dyscyplinarnych w adwokaturze stale rośnie. Ten wzrost nie jest jednak wprost proporcjonalny do wzrostu liczby adwokatów wykonujących zawód. Co interesujące do WSD trafia bardzo mało spraw członków palestry z krótkim stażem zawodowym. Zdaniem Ziobrowskiego to efekt dobrego szkolenia podczas aplikacji.

Okazuje się też, że WSD rozpoznaje bardzo sprawnie postępowania dyscyplinarne. Średni czas od przekazania do rozpoznania sprawy wynosi bowiem 3 miesiące.

Tym niemniej jednym z celów nowej kadencji prezesa WSD ma być walka z przedawnieniami karalności przewinień dyscyplinarnych, do których czasem dochodzi (przedawnienie następuje po 5 latach). Ziobrowski ma zamiar również cyfryzować postępowania dyscyplinarne.

Prezes WSD zadeklarował również, że konsekwentnie wszystkie kasacje dotyczące spraw dyscyplinarnych adwokatów będzie kierował do Izby Karnej Sądu Najwyższego, a nie Izby Dyscyplinarnej SN.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA