fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

11 listopada

Andrzej Duda: Jesteśmy Polakami i obowiązki mamy polskie - od prawa do lewa

Jakub Szymczuk/KPRP
- Dojrzewamy cały czas jako państwo i społeczeństwo. Coraz lepiej rozumiemy naszą historię razem ze wszystkimi jej zaszłościami, także tymi bardzo trudnymi - powiedział przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie prezydent Andrzej Duda.

- Kiedy patrzymy na dzisiejszą Polskę w ponaddwuwiekowej perspektywie, na usta cisną się słowa piosenki "Ja to mam szczęście, że w tym momencie żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą" - mówił prezydent Andrzej Duda. 

Jesteśmy Polakami bośmy wyrośli z tej ziemi, niezależnie od tego jakiej narodowości jesteśmy. Jesteśmy Polakami, gdy mieszka w nas Polska i gdy mieszka w nas polskość tradycji - dodał.

Prezydent mówił także, że Polska jest dziś najbardziej wolna, najzamożniejsza i najbezpieczniejsza od XVII wieku. - Najmłodsze pokolenie nie pamięta już dziś czasów, kiedy Polska nie była w pełni wolna - powiedział.

- Dziś wszyscy razem na jednej fali. Tak ważne to dla nas, i tak ważna niech to będzie lekcja dla nas i następnych pokoleń, że Polska najlepiej się rozwija i jest najsilniejsza wtedy, kiedy rozumiemy, że te sprawy polskie najważniejsze musimy prowadzić razem, wspólnie i bez oglądania się na podziały i bez oglądania się na różne wizje w szczegółach - ocenił.

Zdaniem prezydenta 11 listopada 1918 roku był początkiem, a nie końcem drogi do wolności Polski. - Tego dnia Europa świętowała zakończenie pierwszej wojny światowej, a Polacy - to, że nasze państwo wróciło na mapę - powiedział.

- Polska kształtowała się długo, nie było tak łatwo uzyskać jej stabilne granice. Jeszcze wiele krwi po tamtym 11 listopada musiało się polać, aby Polska mogła się ustabilizować i twardo oprzeć się w swoich granicach - podkreślił.

Wcześniej prezydent nadał odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. Orderem Orła Białego odznaczeni zostali: historyk prof. Andrzej Nowak oraz lekarka prof. Grażyna Świątecka. Andrzej Duda podkreślił, że wszystkie odznaczone osoby są wielkimi postaciami polskiego życia w bardzo różnych dziedzinach.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA