Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Zełenski będzie rozmawiał z Macronem
W cowieczornym wystąpieniu Zelenski poinformował, że przygotowuje się do rozmowy z prezydentem Francji.
- Cenię sobie perspektywę Emmanuela i koordynację naszej polityki, naszej współpracy z Francją - powiedział Zełenski.
Zełenski odbył rozmowę telefoniczną z Trumpem
„Rozmawiałem z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Naprawdę dobra rozmowa. Jestem wdzięczny za jego gotowość do wspierania Ukrainy i kontynuowania współpracy na rzecz powstrzymania zabójstw i osiągnięcia trwałego i sprawiedliwego pokoju” – napisał Zełenski na Telegramie.
Ukraińskie służby bezpieczeństwa aresztowały rosyjskie agentki podejrzane o planowanie zamachu
Ukraińskie służby bezpieczeństwa poinformowały o aresztowaniu „rosyjskich agentów” w związku z domniemanym spiskiem terrorystycznym. SBU, współpracując z Policją Narodową, poinformowała o zapobieżeniu atakom w Połtawie i Dnieprze.
SBU, współpracując z Policją Narodową, poinformowała o zapobieżeniu atakom w Połtawie i Dnieprze. Aresztowano dwie kobiety, które miały być „agentkami Rosji”. Obie miały być skazanymi przestępczyniami i „szukać łatwego zarobku”.
Szefowa unijnej dyplomacji: 50 dni Trumpa dla Rosji to bardzo długo
Kaja Kallas, Wysoka Przedstawiciel UE ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa, uważa, że 50-dniowy okres, jaki prezydent USA Donald Trump dał Rosji na zawarcie porozumienia pokojowego, jest zbyt długi.
- Pięćdziesiąt dni to bardzo długo, jeśli widzimy, że zabijają niewinnych cywilów, i to każdego dnia - powiedziała Kallas. Podkreśliła jednak, że fakt, iż Trump „zajmuje zdecydowane stanowisko wobec Rosji”, jest „bardzo pozytywny”.
Polska i inne kraje UE krytykują nową umowę handlową z Ukrainą
Na posiedzeniu Rady Rolnictwa Unii Europejskiej 14 lipca Polska, Węgry, Słowacja, Bułgaria i Rumunia wyraziły swoje niezadowolenie wobec nowej umowy handlowej między Ukrainą a UE, która jest przygotowywana na bazie pogłębionej i kompleksowej umowy o wolnym handlu (DCFTA). Kraje te obawiają się, że nowy traktat, który ma zastąpić wygasły na początku czerwca bezwizowy reżim handlowy, może zdestabilizować rynki rolne w Unii Europejskiej.
Przedstawiciele tych państw podczas spotkania Rady Rolnictwa podkreślali, że obecne propozycje Komisji Europejskiej mogą negatywnie wpłynąć na europejski sektor rolny. Komisja planuje rewizję DCFTA, która miała nastąpić już w 2021 roku, jednak wojna rosyjsko-ukraińska uniemożliwiła jej realizację.
Rosyjskie reakcje na decyzję Trumpa: Trump często zmienia zdanie
- Stanowiska prezydenta USA Donalda Trumpa w różnych kwestiach zmieniają się dość często, zauważył w rozmowie z Lenta.ru deputowany Dumy Państwowej Aleksiej Czepa. Jego zdaniem należy skupić się nie na słowach amerykańskiego przywódcy o jego rosyjskim odpowiedniku Władimirze Putinie, ale na konkretnych działaniach.
- Trump często zmienia zdanie w tej czy innej sprawie. Dlatego raz jeszcze apeluję do wszystkich, aby kierowali się obiektywnymi faktami, a nie opiniami i osądami dziennikarzy, którzy nie zawsze dokładnie rozumieją Trumpa. Musimy patrzeć na rezultat – podsumował Czepa.
Konsul Honorowy Ukrainy rozpoczyna pracę w Atlancie
W Atlancie w stanie Georgia w USA rozpoczyna pracę nowa Konsul Honorowa Ukrainy, amerykańska prawniczka z wieloletnim doświadczeniem Tetiana Lendiel. . Będzie ona rozwijać działania dyplomatyczne Ukrainy w Ameryce i promować współpracę regionalną.
Lendiel jest starszym prawnikiem w biurze regionalnym jednej z największych amerykańskich kancelarii prawnych, Greenberg Traurig, specjalizującej się w prawie imigracyjnym. Dzięki jej aktywnemu zaangażowaniu w listopadzie 2022 roku podpisano umowę o partnerstwie między Chamblee w Gruzji a Kowelem na Wołyniu. Zorganizowała również i przeprowadziła pierwszą mobilną obsługę konsularną dla obywateli Gruzji.
W różnych miastach USA działa obecnie 11 Konsulów Honorowych Ukrainy.
Axios: USA mogą dostarczyć Ukrainie broń o wartości 10 miliardów dolarów
W ramach „pierwszej fali” amerykańskich dostaw broni na Ukrainę, ogłoszonej w poniedziałek przez prezydenta USA Donalda Trumpa, sojusznikom USA z NATO może zostać sprzedana broń o wartości do 10 miliardów dolarów – pisze portal Axios, powołując się na swoje źródło.
Z wyjątkiem systemów obrony powietrznej Patriot, ani Trump, ani Sekretarz Generalny NATO Mark Rutte, którego przyjął w Białym Domu, nie wspomnieli o konkretnej broni, która miałaby zostać dostarczona Ukrainie. Według Axios i szeregu innych mediów, powołujących się na źródła, chodzi o pociski rakietowe i amunicję artyleryjską. Nie jest do końca jasne, o jakie pociski chodzi, ale Axios pisze o pociskach dalekiego zasięgu, których zasięg pozwala między innymi na atak na Moskwę.
Zełenski dziękuje Trumpowi
Wołodymyr Zełenski wyraził wdzięczność dla Donalda Trumpa „za gotowość do wspierania ochrony” życia Ukraińców.
Prezydent Ukrainy wygłosił te słowa podczas swojego wieczornego wystąpienia wideo po tym, jak prezydent USA ogłosił, że sprzedaje broń NATO, aby przekazać ją Ukrainie, i daje Rosji 50 dni na osiągnięcie zawieszenia broni pod groźbą zaostrzenia sankcji.
Powiedział również, że odbył w Kijowie „produktywną” rozmowę ze specjalnym przedstawicielem Trumpa na Ukrainie, Keithem Kelloggiem.
Holandia rozważa przekształcenie starych pociągów w mobilne szpitale
Holenderskie ministerstwo obrony rozważa plany przekształcenia starych pociągów w mobilne pojazdy szpitalne, zdolne do transportu rannych żołnierzy. Działania te są podobno częścią szerszego planu, który zakłada również wysłanie holenderskich maszynistów do Europy Wschodniej w celu wsparcia operacji wojskowych.
Pomysł ten pojawił się w obliczu rosnących obaw, że europejska infrastruktura transportowa nie jest gotowa na potencjalny konflikt z Rosją, co skłania kraje do zbadania, w jaki sposób zasoby cywilne mogłyby wspierać logistykę wojskową.
Trump: Putin oszukał wszystkich, ale nie mnie
Prezydent USA Donald Trump powiedział, że jego rozmowy telefoniczne z Władimirem Putinem nic nie znaczą, ponieważ wkrótce po nich Rosja uderza rakietami w kolejne ukraińskie miasta.
Uważa jednak, że jest jedynym politykiem, którego główny lokator Kremla nie oszukał. - Oszukał Clintona, Busha, Obamę, Bidena… ale nie mnie – oświadczył Trump.
Umerow i Kellogg omówii drogi do pokoju, produkcję broni i sankcje wobec Rosji
Ukraiński minister obrony Rustem Umerow spotkał się w Kijowie z generałem Keithem Kelloggiem, specjalnym wysłannikiem prezydenta USA na Ukrainę.
„Spotkałem się z generałem Keithem Kelloggiem, specjalnym wysłannikiem prezydenta USA na Ukrainę. Przeprowadziliśmy merytoryczną rozmowę skupioną na naszym wspólnym celu – osiągnięciu trwałego i sprawiedliwego pokoju. Podziękowałem Stanom Zjednoczonym za wsparcie dla Ukrainy. Ta pomoc ratuje życie i przybliża koniec wojny” – napisał Umerow.
Kolejny rosyjski atak na Sumy
Siły Zbrojne Rosji przeprowadziły drugi atak na terenie Narodowego Uniwersytetu Rolniczego w Sumach, informuje Państwowa Służba Ratunkowa Ukrainy. Pierwszy atak uderzył w placówkę edukacyjną, rannych zostało sześć osób – trzech mężczyzn i trzy kobiety, w tym pracownik i student. Jedna z nich, 19-latek, trafiła do szpitala.
Niecałą godzinę później nastąpił ponowny atak – w momencie, gdy na miejscu pracowali ratownicy. Według Państwowej Służby Ratunkowej, udało im się w porę znaleźć schronienie. Później ostrzelano placówkę medyczną. Według wstępnych danych ranne zostało tam kolejne cztery osoby. W wyniku ataku zapalił się dach trzypiętrowego budynku, pożar został szybko ugaszony.
Dania rozpocznie świadczenie usług satelitarnych dla Sił Zbrojnych Ukrainy za pośrednictwem Europejskiej Agencji Obrony (EDA)
W ramach projektu Siły Zbrojne Ukrainy otrzymają dostęp do specjalnych terminali do łączności satelitarnej.
„Rozwiązania kosmiczne mają ogromny potencjał, który może pomóc wzmocnić obronność Ukrainy, Danii i Europy” – powiedział minister obrony Danii Troels Lund Poulsen.
Szijjarto: Węgry nie zapłacą za amerykańską broń dla Ukrainy
Péter Szijjártó powiedział, że Budapeszt nie ma zamiaru finansować systemów Patriot ani żadnych innych dostaw amerykańskiej broni na Ukrainę, co zaproponował Donald Trump.
Trump ogłosił umowę USA-NATO na dostawę broni dla Ukrainy
Podczas konferencji po spotkaniu z szefem NATO Markiem Rutte, prezydent USA zagroził Rosji nowymi cłami, jeśli nie osiągnie ona porozumienia w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie w ciągu 50 dni. Trump powiedział, że jest „bardzo niezadowolony” z Moskwy.
Czytaj więcej
Po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte, Donald Trump zapowiedział przekazanie U...
Zełenski proponuje przedłużenie stanu wojennego
Wołodymyr Zełenski zaproponował przedłużenie stanu wojennego. Obecnie stan wojenny i mobilizacja obowiązują do 6 sierpnia, jednak planowane przedłużenie, jak donosi Suspilne, wydłużyłoby stan wojenny o 90 dni, czyli do 5 listopada, jeśli zostanie uchwalone przez parlament.
Parlament Ukrainy po raz ostatni głosował za przedłużeniem stanu wojennego 16 kwietnia i tak było przez cały okres wojny. W kraju stan wojenny obowiązuje od rozpoczęcia inwazji rosyjskiej 24 lutego 2022 roku.
Pierwsza wicepremier Ukrainy zapowiada rychłe ogłoszenie kandydatów na stanowiska rządowe
Pierwsza wicepremier Julia Swyrydenko, którą prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował na stanowisko szefa rządu, zapowiedziała, że planuje wkrótce ogłosić swoje propozycje kandydatów na stanowiska w gabinecie.
Swyrydenko zauważyła, że głowa państwa określiła priorytetowe zadania, jakie widzi dla nowego rządu: wzmocnienie potencjału gospodarczego Ukrainy, rozszerzenie programów wsparcia dla Ukraińców oraz zwiększenie produkcji krajowej broni.
Ambasador Ukrainy w Turcji: Rosja lekceważy wysiłki Turcji i USA w procesie pokojowym
- W tej chwili Rosja okazuje rażące lekceważenie nie tylko nam, ale także wszystkim krajom partnerskim dążącym do pokoju, w tym Turcji i Stanom Zjednoczonym – powiedział Naryman Dżeliałow, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Ukrainy w Turcji.
Według niego Turcja jest ważnym mediatorem w procesie negocjacyjnym, a Ukraina jest jej za to wdzięczna. - Jednak sensowne negocjacje są możliwe tylko wtedy, gdy Rosja będzie szanować prawo międzynarodowe i suwerenność Ukrainy – powiedział ambasador.
Partia premiera Słowacji odrzuca czeski wniosek o zniesienie blokady sankcji wobec Rosji
Słowacja zignorowała apel premiera Czech Petra Fiali do Roberta Fico o odblokowanie przyjęcia 18. pakietu sankcji UE wobec Rosji. Kierownictwo partii oświadczyło, że nie zmieni swojego stanowiska.
W swoim poście na Facebooku Takáč, będący jednocześnie ministrem rolnictwa, opublikował zwięzłe oświadczenie w odpowiedzi na apel premiera Czech Petra Fiali do Roberta Fico o poparcie 18. pakietu sankcji wobec Rosji, który blokuje, domagając się europejskiego planu całkowitego wycofania się z dostaw gazu z Rosji.
„Słowacja nie zagłosuje automatycznie zgodnie z wymogami Brukseli tylko dlatego, że chce tego premier Czech. Dla mnie i całego rządu ochrona naszych interesów narodowych jest ważniejsza niż polityczne listy z Pragi” – napisał urzędnik.
Trzy rosyjskie naloty na Kostiantyniwkę
Rosyjskie wojska okupacyjne przeprowadziły trzy naloty na Kostiantyniwkę – poinformował szef miejskiej administracji wojskowej Serhij Horbunow. W wyniku ataków uszkodzone zostały budynki mieszkalne oraz placówka edukacyjna.
Zełenski zaproponował Julii Swyrydenko objęcie stanowiska premiera
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że zaproponował wicepremierce Julii Swyrydenko, by stanęła na czele rządu i zmodyfikowała jego prace.
Rosjanie zaatakowali przystanek w Chersoniu. Ranni cywile
W Chersoniu Rosjanie przeprowadzili atak dronem na przystanek komunikacji miejskiej. Rannych jest dwóch mężczyzn w wieku 75 i 57 lat.
Rosjanie po raz trzeci uderzyli w Sumy
Po raz trzeci tego dnia rosyjski dron uderzył w miejscowość Sumy. Tym razem celem była placówka medyczna – poinformował szef administracji obwodowej Ołeh Hryhorow.
W wyniku ataku jedna osoba została ranna. W budynku wybuchł pożar i doszło do uszkodzeń – przekazano.
Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 61 rosyjskich dronów
W nocy z 13 na 14 lipca ukraińska obrona powietrzna zneutralizowała 61 ze 136 rosyjskich dronów – poinformowały Siły Powietrzne Ukrainy.
Białoruski śmigłowiec zestrzelił rosyjskiego drona bojowego lecącego w stronę Ukrainy
Mi-24 Sił Powietrznych i Wojsk Obrony Powietrznej Białorusi zestrzelił rosyjskiego drona bojowego, który 12 lipca leciał w kierunku granicy z Ukrainą – przekazało źródło w Głównym Zarządzie Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.
Zełenski złożył projekty ustaw o przedłużeniu stanu wojennego i mobilizacji
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył w Radzie Najwyższej projekty ustaw o przedłużeniu stanu wojennego i ogólnej mobilizacji o kolejne 90 dni – do 5 listopada.
Projekty obecnie są rozpatrywane przez Komisję Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu
Atak dronem na placówkę oświatową w obwodzie sumskim. Są ranni
Rosjanie zaatakowali dronem typu Shahed placówkę oświatową w jednej z miejscowości w obwodzie sumskim – poinformował szef administracji obwodowej Ołeh Hryhorow. W wyniku ataku uszkodzeniu uległy budynki, na miejscu pracują służby ratunkowe. Są także ranni – przekazał p.o. mera Sum Artem Kobzar.
Atak dronów na obwód połtawski. Uszkodzono pięć domów
W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na teren wspólnoty połtawskiej uszkodzonych zostało pięć domów – poinformowała p.o. prezydenta Połtawy Kateryna Jamszczykowa.
Ukraiński system niszczy cele Rosjan w obwodzie sumskim
Specjalne jednostki Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy coraz częściej wykorzystują naziemne systemy robotyczne podczas działań bojowych. Na froncie w obwodzie sumskim zastosowano system „Liut” – poinformował Główny Zarząd Wywiadu, publikując nagranie z operacji.
Pożary po ataku rosyjskich dronów
W nocy z 13 na 14 lipca, w wyniku ataku rosyjskich dronów w dwóch rejonach obwodu kijowskiego, wybuchły pożary – poinformował szef administracji obwodowej Mykoła Kałasznyk.
Trzy osoby ranne po rosyjskich atakach w obwodzie charkowskim
W ciągu ostatniej doby Rosjanie atakowali Charków oraz dziewięć innych miejscowości w obwodzie charkowskim. Ranne zostały trzy osoby – poinformował szef administracji obwodowej Ołeh Syniehubow.
56-letni mężczyzna został ranny w miejscowości Karaiczne (gmina Wowczańska), zaś dwóch mężczyzn w wieku 58 i 79 lat odniosło obrażenia w Hrushiowce (gmina Kindrasziwska). W miejscowości Wilchuwatka zginął natomiast 46-letni mężczyzna.
Straty rosyjskie: 1130 żołnierzy i 51 systemów artyleryjskich w ciągu doby
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że łączne straty bojowe wojsk rosyjskich od początku pełnoskalowej inwazji (24 lutego 2022 r.) do 14 lipca 2025 r. wynoszą około 1 035 060 osób, z czego 1 130 w ciągu ostatniej doby.
212 starć bojowych na froncie w ciągu doby
W ciągu ostatniej doby doszło do 212 starć bojowych pomiędzy Siłami Zbrojnymi Ukrainy a wojskami rosyjskimi – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Rosjanie przeprowadzili 73 ataki lotnicze na pozycje ukraińskich jednostek i tereny zamieszkałe, zrzucając 120 kierowanych bomb. Odnotowano również 5 611 ostrzałów, z czego 91 przy użyciu wyrzutni rakietowych, oraz 3 496 ataków dronami-kamikadze.
Putin planuje dalszą eskalację wojny z Ukrainą?
Portal Axios podaje, że podczas rozmowy telefonicznej 3 lipca Władimir Putin powiedział prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, iż w ciągu najbliższych 60 dni planuje kolejną eskalację na wschodzie Ukrainy, by dotrzeć do administracyjnych granic regionów.
Sumy: Atak na infrastrukturę cywilną
Jak informuje State Emergency Service, wojska rosyjskie zaatakowały infrastrukturę cywilną w Sumach, w wyniku czego wybuchł duży pożar.
Kellogg przybył do Kijowa
Szef Biura Prezydenta Andrij Jermak poinformował, że w poniedziałek do Kijowa przybył Keith Kellogg, specjalny wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa na Ukrainę.
Strona ukraińska chce poruszyć podczas wizyty Kellogga kwestie obronności, wzmocnienia bezpieczeństwa, uzbrojenia, sankcji, ochrony ludności cywilnej oraz zacieśnienia współpracy między Ukrainą a USA.
Ukraińska brygada „Magura” pokazała nowy sprzęt na froncie
Żołnierze 47. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej „Magura” pokazali w mediach społecznościowych działanie lądowego systemu robotycznego (GRS). Urządzenie dostarczyło amunicję na linię frontu oraz ewakuowało rannego i zabitego żołnierza.
Obwód doniecki: Dwie ofiary rosyjskiego ataku
13 lipca siły rosyjskie zabiły dwóch mieszkańców obwodu donieckiego – przekazał na Facebooku szef Donieckiej Obwodowej Administracji Państwowej Wadym Fiłaszkin.
Według polityk Rosjanie zabili dwie osoby we wsi Bokowe. Kolejnych siedmiu mieszkańców obwodu donieckiego zostało zaś rannych. Fiłaszkin podkreślił także, że łączna liczba ofiar w obwodzie donieckim wynosi 3352 zabitych i 7534 rannych, nie licząc danych z Mariupola i Wołnowachy.
Sześciu rannych w obwodzie chersońskim
W ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskich ataków w obwodzie chersońskim zginęła jedna osoba, a sześć zostało rannych – poinformował szef Chersońskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeksandr Prokudin, Rosjanie przeprowadzili ostrzały artyleryjskie i ataki dronami na liczne miejscowości, w tym Antoniwkę, Berysław, Bilozerkę, Komyszany, Tomyną Bałkę i miasto Chersoń.
Rosyjskie drony uderzyły w obwodzie dniepropetrowskim: ranny dorosły i dwoje dzieci
Trzy osoby, w tym dwoje dzieci, zostały ranne w wyniku rosyjskich nocnych ataków bezzałogowych statków powietrznych w obwodzie dniepropetrowskim.
Dwie 13-letnie dziewczynki są w stanie średnio ciężkim. 51-letni mężczyzna jest w stanie ciężkim – przekazały regionalne władze.
Pistorius oświadczył, że jego kraj nie będzie dostarczał Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu Taurus
Niemcy nie dostarczą rakiet dalekiego zasięgu Taurus Ukrainie, pomimo fali ostatnich rosyjskich ataków powietrznych i ponownego wniosku ze strony Kijowa – oświadczył minister obrony Niemiec Boris Pistorius w wywiadzie dla „Financial Times”.
W poniedziałek Pistorius ma spotkać się z sekretarzem obrony USA Petem Hagsetem w Waszyngtonie, gdzie, według jego słów, omówią „mapę drogową” wsparcia bezpieczeństwa Europy ze strony USA.
Axios: Putin ostrzegł Trumpa, że w ciągu najbliższych 60 dni planuje kolejną ofensywę na wschodzie Ukrainy
Podczas rozmowy telefonicznej 3 lipca Władimir Putin powiedział prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, że w ciągu najbliższych 60 dni planuje kolejną eskalację na wschodzie Ukrainy, aby dotrzeć do administracyjnych granic regionów, które Putin uważa za rosyjskie – podaje Axios.
Według źródła zaznajomionego z przebiegiem rozmowy telefonicznej między Putinem a Trumpem, która miała miejsce 3 lipca, Putin dał jasno do zrozumienia, że planuje dalszą eskalację wojny z Ukrainą.
Trump może przekazać Ukrainie broń ofensywną
Prezydent USA Donald Trump planuje ogłosić w poniedziałek nowy plan uzbrojenia Ukrainy, który może obejmować dostawy broni ofensywnej – informuje Axios.
Przekazanie broni ofensywnej byłoby znaczącą zmianą stanowiska Trumpa, który dopiero niedawno oświadczył, że dostarczy wyłącznie broń defensywną, aby uniknąć eskalacji konfliktu.
Ministrowie spraw zagranicznych Chin i Rosji spotkali się po raz drugi w ciągu trzech dni
Ministrowie spraw zagranicznych Chin i Rosji Wang Yi i Siergiej Ławrow odbyli w niedzielę rozmowy w Pekinie, które były ich drugim spotkaniem w ciągu ostatnich trzech dni.
Celem wizyty rosyjskiego ministra w Chinach jest udział w posiedzeniu Rady Ministrów Spraw Zagranicznych państw Szanghajskiej Organizacji Współpracy w mieście Tianjin niedaleko Pekinu, które będzie ostatnim punktem podróży Ławrowa po krajach Azji.
Podczas spotkania w Pekinie chiński dyplomata zaznaczył, że stosunki chińsko-rosyjskie są najbardziej stabilnymi, dojrzałymi i strategicznie wartościowymi stosunkami wśród czołowych państw współczesnego świata.
Podsumowanie niedzielnych wydarzeń
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku. Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.