Brak w projekcie obwieszczenia leków refundowanych z dnia 21.06 br. Diaprelu MR w zalecanej przez WHO dawce 60 mg jest ogromnym zaskoczeniem dla chorych. List w tej sprawie do Ministra Zdrowia opublikował na swojej stronie Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
– Liczymy na to, że Ministerstwu Zdrowia i producentowi leku uda się w tej sprawie porozumieć, bo chodzi tu o ok. 200 tys. pacjentów, którzy przyjmują ten lek. Ma on wprawdzie tańsze zamienniki, ale każde takie „wypadnięcie” z refundacji powoduje duże zamieszanie, chorzy nie rozumieją, dlaczego tak się dzieje – mówi Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
– Ludzie są przyzwyczajeni do swoich leków. Nikt nie chce, by jego lek przestał być refundowany, bo to oznacza konieczność zgłoszenia się do specjalisty po nowe recepty. Mam jednak nadzieję, że lek znajdzie się w finalnej wersji listy refundacyjnej. Wystosowaliśmy w tej sprawie do MZ uwagę do projektu wykazu leków refundowanych – wyjaśnia.
O tym, że cofnięcie refundacji dla leku, którzy pacjenci zażywają od kilku czy nawet kilkunastu lat, jest dla nich bardzo niekorzystne, mówi również prof. dr hab. n. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
– Patrząc przez pryzmat liczby polskich pacjentów leczonych tym konkretnym preparatem, zniknięcie Diaprelu MR 60 mg z listy refundacyjnej wywołałoby duże perturbacje. Mogłyby się one przejawiać nawet tak szkodliwym klinicznie zjawiskiem, jak przerwanie terapii przez wielu pacjentów – tłumaczy.