Minister zdrowia: aborcja w każdej lecznicy z kontraktem z NFZ

- Placówka medyczna, która ma kontrakt z NFZ, musi zapewnić terminację ciąży zgodnie z polskim prawem - powiedziała na konferencji prasowej w środę minister zdrowia Izabela Leszczyna. Jej zdaniem lekarz nie może powołać się na klauzulę sumienia, jeśli zagrożone jest zdrowie albo życia kobiety. - Przypomnimy o tym lekarzom - dodała.

Publikacja: 31.01.2024 15:31

Minister zdrowia Izabela Leszczyna

Minister zdrowia Izabela Leszczyna

Foto: PAP/Rafał Guz

Minister zdrowia przypomniała, że aborcja jest w Polsce legalna w przypadku zagrożenia zdrowia i życia matki bądź ciąży wynikającej z przestępstwa. 

- Minister zdrowia i na pewno lekarze, szpitale, wszystkie oddziały ginekologiczno-położnicze muszą zapewnić bezpieczeństwo kobietom, które zgłaszają się do szpitala, bo ich zdrowiu lub życiu zagraża ciąża — powiedziała  Leszczyna. 

„Z przykrością” stwierdziła, że wyniki prac zespołu powołanego przez ministra zdrowia w rządzie PiS Adama Niedzielskiego pokazały, że tak nie jest, przez co dochodzi do tragedii. Dlatego pod koniec lutego resort zdrowia wyda nowe wytyczne ws. terminacji ciąży, zgodne z zaleceniami WHO.

Czytaj więcej

Minister Leszczyna podała datę startu programu in vitro

O dostępność legalnej aborcji zadba kierownik lecznicy 

- Musimy przypomnieć lekarzom, że powoływanie się na tzw. klauzulę sumienia może być stosowane, ale nigdy wtedy, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie pacjentki. Zmienimy przepisy w ogólnych warunkach umów NFZ. Będzie z nich jasno i precyzyjnie wynikać, że placówka medyczna, która ma kontrakt, musi zapewnić terminację ciąży zgodną z polskim prawem — podkreśliła. 

Zapowiedziała, że nie będzie już list szpitali, w których się terminuje ciąże, i takich, gdzie się tego nie robi.  

- Nie będziemy łamać sumień lekarzy, ale po to mamy zagwarantowane prawa, żeby kierownik placówki zorganizował dostępność. Nie będziemy w to wnikać. Po prostu to musi być zagwarantowane, a w sytuacjach drastycznych oddział będzie mógł stracić kontrakt  - wyjaśniła.

Przypomnijmy, że zgodnie z projektem ustawy o świadomym rodzicielstwie, który Koalicja Obywatelska złożyła w minioną środę,  świadczenia z zakresu opieki zdrowotnej nad osobą ciężarną obejmować będą bowiem także przerywanie ciąży, które ma być legalne do 12. tygodnia ciąży.

Lekarze nie będą mogli odkładać aborcji. Będą mieli obowiązek wykonania zabiegu w ciągu 72 godzin od momentu wyrażenia woli przerwania ciąży przez kobietę. Jeśli wszyscy lekarze w lecznicy będą powoływać się na klauzulę sumienia, świadczeniodawca będzie musiał zatrudnić podwykonawcę, by wywiązać się z kontraktu z NFZ.   

Czytaj więcej

Projekt KO ws. aborcji: szpital nie zasłoni się klauzulą sumienia lekarzy
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego