Aktualizacja: 01.05.2025 09:35 Publikacja: 12.04.2022 23:15
Foto: Adobe stock
Opublikowane w lutym na łamach "Nature Medicine" badanie pokazuje, że u osób, które przeszły COVID-19 większe ryzyko problemów sercowo-naczyniowych ma miejsce jeszcze rok po chorobie. Wśród zagrożeń naukowcy wymieniają m.in. zaburzenia naczyniowo-mózgowe, arytmie, chorobę niedokrwienną, zapalenie osierdzia, zapalenie mięśnia sercowego, niewydolność serca i chorobę zakrzepowo-zatorową. Ryzyko dotyczyło również osób, które przed zachorowaniem nie miały problemów z układem krążenia, nadciśnieniem, cukrzycą czy otyłością. Dotyczyło także tych, którzy łagodniej przechodzili infekcję koronawirusem. Syndromem, który najbardziej zaskoczył naukowców w związku z długim COVID jest jednak tzw. POTS.
Tylko w 2024 roku w Polsce przeprowadzono blisko 12 000 amputacji kończyn i aż dwa razy tyle zabiegów usunięcia...
Od maja 2024 r. do kwietnia 2025 r. farmaceuci wystawili 18 736 recept na pigułkę „dzień po” w ramach programu p...
System ochrony zdrowia wymaga reformy – uważają przedsiębiorcy. Trudno jednak o wspólną wizję tego, jak powinny...
Sztuczną inteligencję wykorzystuje 13,2 proc. szpitali oraz 4,1 proc. podmiotów realizujących ambulatoryjne świa...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Przesunięcie profilaktyki na szczebel podstawowej opieki zdrowotnej może pomóc w rozwiązaniu problemu niskiego u...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas