Liczbą aptek, które zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę mogą przeprowadzać testy w kierunku Covid-19, pochwalił się w czwartek rano minister zdrowia Adam Niedzielski, a w mediach społecznościowych zaroiło się od drwiących komentarzy.

„Mocne wejście z tymi 64 aptekami. Czar pryśnie, jak pacjenci połapią się, że farmaceuta MUSI wpisać wynik do systemu i skieruje na ewentualną izolację. Na razie działa hasło ‘antygenowy’” – napisał na Twitterze jeden z farmaceutów.

Zaktualizowaną mapę testujących aptek można znaleźć na stronie pacjent.gov.pl. To głównie apteki w szpitalach – powiatowym w Chełmży, Tucholskim w Tucholi, specjalistycznym im. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu. Apteki szpitalne dysponują bowiem zwykle większą powierzchnią i łatwiej im wydzielić specjalne pomieszczenie na punkt wymazowy.

W Warszawie można skorzystać z trzech punktów wymazowych, w Lublinie z dwóch, z jednego w Białej Podlaskiej, z czterech we Włocławku, a z aż siedmiu w Krakowie.

Pomysł testowania w aptekach krytykowała Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych, zwracając uwagę, że testy antygenowe można wykonywać w dostępnych już dziś laboratoriach czy punktach wymazowych, które mają w tym ponad dwuletnie doświadczenie.

Czytaj więcej

Darmowe testy na Covid-19 w aptekach. Pozytywny wynik to izolacja

Przypomnijmy, iż na piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiadał wprowadzenie możliwości wykonania testu antygenowego na koronawirusa SARS-CoV-2 w aptekach.

Od poniedziałku 27 stycznia grupa podmiotów uprawnionych do wykonywania testów na SARS-CoV-2 została rozszerzona o apteki ogólnodostępne, które mają możliwość wystawiania zlecenia wykonania testu oraz przekazania wyniku do systemu teleinformatycznego stanowiącego moduł Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że każdy może wykonać bezpłatny test antygenowy w aptece, która bierze udział w programie. Nie ma ograniczenia liczby testów, które mogą być wykonane u jednej osoby.

Badanie przeprowadzi farmaceuta, a wynik poznamy na miejscu w aptek. Farmaceuta, jak w przypadku testu PCR, umieści go również na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP.

W przypadku negatywnego wyniku testu, pacjent otrzyma Unijny Certyfikat COVID (ważny 48 godzin). Z kolei po dodatnim wyniku testu pacjent zostanie skierowany na izolację domową. Po 10 dniach otrzyma Krajowy Certyfikat COVID, świadczący o ozdrowieniu (Uwaga! Krajowy Certyfikat będzie honorowany tylko w Polsce).

Listę aptek, w których można wykonać bezpłatny test można znaleźć tutaj: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/test-w-mobilnym-punkcie-pobran#apteki