W poniedziałek 24 stycznia Europejska Agencja Leków (European Medicines Agency, EMA) na specjalnym posiedzeniu zdecyduje o dopuszczeniu trzeciej dawki szczepionki przeciw wirusowi SARS-CoV-2 u dzieci. Pod uwagę brane są dwie grupy wiekowe – 5-12 oraz 12-18.

Czytaj więcej

Krótsza kwarantanna także dla osób, które już na niej są?

Jeśli rekomendacja EMA będzie pozytywna, Komisja Europejska dopuści stosowanie trzeciej dawki szczepionki na koronawirusa także w tych grupach wiekowych. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił jednak podczas piątkowej konferencji prasowej, że nie czekając na oficjalną zgodę Komisji Europejskiej resort zdrowia wystawi skierowanie na szczepienie wszystkim osobom w wieku 12-18 lat zaszczepionym pełną dawką preparatu.

To szczególnie istotne w kontekście nastolatków chcących spędzić ferie w krajach, które skróciły ważność certyfikatu covidowego, np. Włoch. Jeśli szczepionkę przyjęli w pierwszym możliwym terminie i pełne zaszczepienie osiągnęli już w lipcu, ich certyfikat traci we Włoszech ważność z początkiem lutego, a więc początkiem ferii na Mazowszu, Dolnym Śląsku oraz w województwach: zachodniopomorskim i opolskim.