Grove Krause powiedziała duńskiej telewizji TV 2, że nowe badanie przeprowadzone, przez SSI, wykazało, że ryzyko hospitalizacjo z powodu Omikrona jest o połowę mniejsze, niż w przypadku wariantu Delta. Zapytana, jak długo koronawirus będzie wpływał na życie Duńczyków, odpowiedziała: „Myślę, że tak będzie w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, a potem mam nadzieję, że infekcja zacznie ustępować i odzyskamy normalne życie”.

Według badań Omikron nie zostanie całkowicie wypleniony, tylko „zostanie z nami i zapewni masowe rozprzestrzenianie się infekcji w nadchodzącym miesiącu. Kiedy się skończy, będziemy w lepszym miejscu niż przedtem”.

Duńska naukowiec jest zdania, że ponieważ więcej osób zostanie zakażonych, poziom odporności w Danii może sprawić, że życie powróci do normalności w ciągu kilku miesięcy. Ostrzegła jednak, że najbliższe dwa miesiące będą obciążeniem dla systemu opieki zdrowotnej. - Omikron osiągnie szczyt pod koniec stycznia, a w lutym zobaczymy spadającą liczbę infekcji i zmniejszającą się presję na system opieki zdrowotnej – powiedziała.

Czytaj więcej

Naukowcy: Omikron jest najszybciej rozprzestrzeniającym się wirusem w historii

Dwa tygodnie temu dr Grove Krause ostrzegała, że ​​badania przeprowadzone w jej instytucie wykazały, iż osoby, które otrzymały dwie dawki szczepionek przeciw Covid-19 są tak samo podatne na zakażenie Omikronem, jak osoby nieszczepione. Dane, zebrane przez SSI z całej Europy wykazały, że aby zaszczepione osoby były chronione przed Omikronem, musiały otrzymać dawkę przypominającą.

Dania w ostatnich tygodniach notuje wzrost liczby zakażeń. W niedzielę wskaźnik zakażeń koronawirusem na milion osób wyniósł 3592,74 - najwięcej od początku pandemii.