- Prawie na pewno (Omikron) nie jest bardziej dotkliwy niż Delta - powiedział dr Fauci w wywiadzie dla francuskiej agencji AFP. - Istnieje sugestia, że może być nawet mniej dotkliwy - stwierdził.

Amerykański naukowiec zastrzegł, że pewność w tej kwestii będzie można uzyskać dopiero po przeprowadzeniu bardziej zaawansowanych badań. Powinny one zająć „jeszcze kilka tygodni, przynajmniej w RPA”.

W rozmowie z AFP główny doradca medyczny prezydenta Joe Bidena podzielił niewiadome dotyczące Omikrona na trzy główne obszary: czy wariant ten przenosi się łatwiej, czy radzi sobie z odpornością wynikającą ze szczepienia bądź przechorowania Covid-19 oraz jak ciężki przebieg choroby powoduje.

Czytaj więcej

Niedzielski zapowiedział obowiązek szczepień. Resort zdrowia: To nie przymus

Fauci zastrzegł, że najprawdopodobniej Omikronem łatwiej jest się zakazić, niż Deltą, obecnie dominującym wariantem na świecie.

Epidemiolog ocenił przy tym, że bardziej zakaźny wirus, który nie powoduje cięższego przebiegu choroby i nie prowadzi do gwałtownego wzrostu liczby hospitalizacji i zgonów to potencjalnie „najlepszy scenariusz”. - Najgorszy jest zaś taki, w którym (wariant koronawirusa) jest nie tylko wysoce zakaźny, co powoduje ciężki przebieg choroby, a następnie pojawia się kolejna fala infekcji, która niekoniecznie jest wyhamowana przez szczepienia lub wcześniejsze przechorowanie - stwierdził. - Nie sądzę, aby ziścił się najgorszy scenariusz, ale nigdy nie wiadomo - dodał Fauci.