Ze względu na pojawienie się nowego wariantu koronawirusa, nazwanego Omikron, „musimy teraz pójść o krok dalej i wprowadzić nowe zasady dotyczące testowania”, poinformował Boris Johnson podczas konferencji prasowej. Każdy, kto wjeżdża do Wielkiej Brytanii, będzie musiał wykonać test PCR dwa dni po przyjeździe i poddać się samoizolacji do czasu otrzymania wyniku.

Niezaszczepionych nadal obowiązują ostrzejsze zasady: dwa testy PCR i 10 dni obowiązkowej kwarantanny. Premier Johnson poinformował, że czeka na dalsze dane na temat wariantu, ale rząd musi już podejmować środki bezpieczeństwa. Zapowiedział też, że władze będą starały się przyśpieszyć program szczepień.

Naczelny lekarz Anglii Chris Whitty poinformował, że obawy dotyczące mniejszej skuteczności szczepionek przy zakażeniu wariantem Omikron są uzasadnione.

W Wielkiej Brytanii wykryto już dwa przypadki nowego wariantu koronawirusa.

Rząd w czwartek wieczorem podjął decyzję o zamknięciu granic dla niebędących obywatelami kraju przyjeżdżających z RPA, Botswany, Eswatini, Lesoto, Namibii i Zimbabwe. Od niedzieli do listy zostaną dopisane: Malawi, Mozambik, Zambia i Angola. Przylatujący stamtąd obywatele brytyjscy będą zobowiązani do odbycia 10-dniowej kwarantanny w hotelu wskazanym przez rząd.

Czytaj więcej

Pierwsze przypadki Omikrona potwierdzono w Wielkiej Brytanii

W Anglii ma także wrócić obowiązek zasłaniania twarzy w zamkniętych miejscach publicznych, zwłaszcza w środkach transportu publicznego i sklepach. Anglia zniosła go w połowie lipca. W pozostałych częściach Zjednoczonego Królestwa: Szkocji, Walii i Irlandii Północnej, nakaz noszenia maseczki w zamkniętych pomieszczeniach obowiązuje od początku pandemii i nie był zniesiony.

Szczegóły, w tym data rozpoczęcia obowiązywania przepisów, ma zostać podana w ciągu doby.


Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM