Nie wiedząc o planowanych przez resort zdrowia bezpłatnych szczepieniach, apteki zakupiły szczepionki przeciw grypie, których teraz nie będą w stanie sprzedać. „Obecna sytuacja, w której apteki mają w magazynach około 130 tys. szczepionek przeciw grypie, a pacjenci mają dostęp do szczepionek bezpłatnych z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, powoduje brak zainteresowania pacjentów zakupem szczepionek posiadanych przez apteki. Taka sytuacja doprowadzi do konieczności utylizacji szczepionek niewykorzystanych w terminie przydatności do użycia i poniesienia ewentualnych strat w kwocie około 6 mln zł, na które zostali narażeni przedsiębiorcy prowadzący apteki” – pisze prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej w piśmie do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska podkreśla, że akcja darmowych szczepień przeciwko grypie nie była wcześniej sygnalizowana przez Ministerstwo Zdrowia ani też nie została wskazana w dokumencie strategicznym Polityka Lekowa Państwa na lata 2018-22.

Akcję bezpłatnych szczepień przeciwko grypie resort zdrowia ogłosił w poniedziałek 22 listopada. Od wtorku 23 listopada wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat mogą zgłosić się do dowolnie wybranego punktu szczepień, gdzie nieodpłatnie otrzymają szczepionkę. Do tej pory do bezpłatnych szczepionek przeciwko grypie uprawnieni byli m.in. medycy, farmaceuci, nauczyciele, żołnierze czy seniorzy.

Czytaj więcej

MZ: od wtorku darmowe szczepienia na grypę dla wszystkich Polaków