- Planujemy od 2 listopada uruchomić system skierowań na przyjęcie trzeciej dawki dla wszystkich obywateli powyżej 18. roku życia. Warunkiem będzie okres sześciu miesięcy od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki - powiedział w piątek późnym popołudniem Niedzielski w rozmowie z Radiem Zet. Zapowiedział, że skierowania wystawiane będą przez system Internetowe Konto Pacjenta.

Minister zdrowia tłumaczył, że pomysł na przyjmowanie trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19 „wsparła swoim autorytetem Rada Medyczna”. - Poprosiłem zespół ds. wakcynologii, który działa przy Ministerstwie Zdrowia o bardziej konkretne stanowisko. W przyszłym tygodniu dostaniemy opinie - mówił.

Pytany o ewentualność wprowadzenia obostrzeń, minister zdrowia zauważył, że „mamy mniej zakażeń i również mniej hospitalizacji” niż przy poprzednich falach pandemii. W czasie drugiej i trzeciej fali testowaliśmy wydolność systemu opieki zdrowotnej. Teraz mamy o połowę mniej hospitalizacji niż w zeszłym roku, kadra jest również bardziej zabezpieczona - zwrócił uwagę.

Czytaj więcej

Koronawirus w Polsce. Ponad dwa razy więcej nowych zakażeń niż tydzień temu

- Nie może być tak, że osoby zaszczepione będą ponosiły koszty braku odpowiedzialności osób niezaszczepionych. Mamy system, który uprzywilejowuje osoby zaszczepione - one nie podlegają kwarantannie, czy limitom, które obecnie obowiązują - mówił Niedzielski. - Zacznijmy od egzekwowania nakazów i reguł, które obecnie obowiązują. Jestem w ciągłym kontakcie z ministrami zdrowia w krajach z naszego regionu. Muszę przyznać, że w Polsce sytuacja pandemiczna jest w miarę dobra. Chociaż ryzyko jest duże - dodał.

Zdaniem ministra zdrowia „priorytetem jest wzmocnienie kontroli jeśli chodzi o noszenie maseczek”. - Szczególnie jeśli chodzi o środki transportu zbiorowego, galeriach handlowych - wymieniał. - Będziemy mieli więcej patroli i pojawią się sankcje w postaci mandatów - zapowiedział Adam Niedzielski.