Ustawa o komornikach sądowych i egzekucji z 1997 r. określała, że komornika powołuje minister sprawiedliwości na wniosek zainteresowanego, po zasięgnięciu opinii rady komorniczej. W odpowiednim przepisie (art. 12 ust. 1) nowej ustawy z 23 marca 2018 r. o komornikach sądowych dodano kategoryczne stwierdzenie, że rada izby komorniczej nie ma statusu strony w toczącym się postępowaniu administracyjnym o powołaniu na stanowisko komornika sądowego. Powodów wprowadzenia zmiany można się doszukiwać w zakończonym ostatnio postępowaniu w takiej właśnie sprawie.
Postępowanie zostało zainicjowane decyzją ministra sprawiedliwości z 2014 r. o powołaniu na stanowisko komornika sądowego. Rada Izby Komorniczej zwróciła się do ministra o ponowne rozpatrzenie sprawy, uchylenie decyzji i odmowę powołania, ze względu na pominięcie negatywnej opinii Rady. W uzasadnieniu wniosku dodała, że ma status strony w tym postępowaniu.
Czytaj także: Komornicy odchodzą z zawodu
Minister umorzył postępowanie odwoławcze, gdyż – jego zdaniem – wniosek pochodził od podmiotu, który nie jest stroną w sprawie. Takiego statusu nie przyznaje izbie komorniczej żaden przepis ustawy o komornikach sądowych i egzekucji – stwierdził. Samorząd komorniczy jest jedynie organem opiniodawczym.
Rada Izby Komorniczej wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Rozpoczęło to serię spraw przed sądami administracyjnymi. Od 2015 r. szala zwycięstwa przechylała się raz w jedną, raz w drugą stronę. Aż wreszcie Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 2017 r. uznał, że skoro izba komornicza jest uprawniona do zajmowania stanowiska w formie opinii, ma również legitymację do występowania w postępowaniu administracyjnym i sądowoadministracyjnym w sprawach o powołanie komornika.