Uznano bowiem, że osoby młode stanowią grupę, która w szczególnie bolesny sposób odczuwa skutki kryzysu gospodarczego, mającego przełożenie na trudną sytuację na rynku pracy. Dlatego istnieje potrzeba intensyfikacji działań ułatwiających młodym ludziom zaistnienie na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w 2010 r. uruchomi dodatkowe środki Funduszu Pracy, w wysokości 300 mln zł, na realizację programu, którego celem będzie aktywizacja zawodowa osób do 30. roku życia oraz ich wsparcie w zakresie skutecznego wejścia na rynek pracy. Tak podaje resort pracy w aktualnościach z 2 lutego br. na swojej stronie internetowej www.mpips.gov.pl.
Konstrukcja programu opiera się na rozwiązaniach wynikających z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5EE6780A0D9744A427B46DE941484B31?id=269029]ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.)[/link].
Projekty działań aktywizacji zawodowej adresowane do młodych osób będą przygotowywane przez powiatowe urzędy pracy na podstawie indywidualnych planów działań (IPD), które zostaną opracowane wspólnie z osobami młodymi (poszukującymi pracy lub bezrobotnymi).
Jak podaje Ministerstwo Pracy, lepszy start zawodowy młodych ludzi wymaga wręcz równoległego prowadzenia procesu nauczania i praktycznej nauki zawodu, w zetknięciu ze współczesnymi, szybko zmieniającymi się technologiami. W związku z tym działania aktywizacyjne obejmować będą w szczególności szkolenia: