W 2007 r. pracowałem trzy miesiące w Islandii. Czy mogę odliczyć diety, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof)? W jaki sposób mam przeliczyć dochody uzyskane za granicą na złote? NBP nie notował w 2007 r. korony islandzkiej, za to bank islandzki, w którym miałem konto, notował kurs złotego. Czy mogę przeliczyć te dochody po kursie złotego z banku islandzkiego?
Zwolnienie przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 20 updof przysługuje wszystkim pracownikom, którzy wykonywali pracę poza granicami Polski, z wyjątkiem m.in. osób przebywających w podróży służbowej. Powinno więc mieć również zastosowanie w pana sytuacji, co oznacza, iż będzie mógł pan obniżyć uzyskany przychód o kwotę stanowiącą równowartość 30 proc. diety określonej w rozporządzeniu MPiPS dla Islandii, tj. 30 proc. z 36 euro za każdy dzień przebywania w tym kraju. Przychody osiągnięte w koronach islandzkich należy przeliczyć na złote według kursu kupna walut z dnia otrzymania przychodów, ogłaszanego przez bank, z którego usług pan korzystał w trakcie pobytu i pracy w Islandii.
Mąż pracował w Norwegii 12 tygodni. Jakie dochody (netto czy brutto) z zagranicy muszę wykazać w zeznaniu podatkowym i co z dietami? Czy muszę je dołączyć do rozliczenia krajowego? Wiem, że rozliczam się metodą wyłączenia z progresją, czyli dochód będzie potrzebny do obliczenia stopy procentowej polskiego dochodu. Zrobiłam symulację w komputerze i okazało się, że mój podatek do zapłacenia znacznie wzrósł. Nie rozumiem dlaczego.
W zeznaniu należy wykazać dochody (przychody) brutto. Diety otrzymane z tytułu przebywania w podróży służbowej są w granicach przewidzianych w rozporządzeniu MPiPS zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym. Ponieważ dochody małżonka zwiększają efektywną stopę opodatkowania dochodów osiągniętych przez panią, warto rozważyć i obliczyć, czy w takiej sytuacji rozliczenie indywidualne za rok 2007 nie będzie dla państwa korzystniejsze.
Czy osoba, która od początku 2008 r. pracuje i mieszka na stałe w Holandii, nie ma rodziny (współmałżonka, dzieci) w Polsce, podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce? Jeśli tak, to czy ma rozliczyć się wyłącznie w Holandii, bo w Polsce nie osiąga żadnego dochodu? Osoba kupiła mieszkanie w Polsce i spłaca kredyt hipoteczny. Nie otrzymała jeszcze aktu notarialnego, więc nie może skorzystać z ulgi odsetkowej za 2007 r. Czy jeśli będzie rozliczać się za 2008 r. w Holandii, ulga ta przepada? A jeśli osoba będzie wynajmować mieszkanie w Polsce i osiągnie z tego tytułu dochód, czy będzie musiała się rozliczyć w Polsce z wszystkich dochodów, w tym tych uzyskanych w Holandii? Czy wtedy będzie mogła również skorzystać z ulgi odsetkowej?