Rozliczam syna, który pracuje w Wielkiej Brytanii. Ma dochody w kraju i za granicą. Czy zagraniczne powinnam wpisać w poz. 162 w PIT-36? Jeżeli tak, to dlaczego pomniejsza mi to kwotę podatku do zwrotu o ponad 400 zł, skoro podatek za granicą mam opłacony?
Dochody osiągnięte przez polskiego rezydenta w Wielkiej Brytanii powinny być uwzględnione w załączniku PIT-ZG w poz. 9 oraz w PIT-36 w poz. 162. Do dochodów uzyskanych w Wielkiej Brytanii stosujemy na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania metodę tzw. wyłączenia z progresją. Polega ona na tym, że dochody uzyskane za granicą są zwolnione z opodatkowania w Polsce, jednakże są wykorzystane do obliczenia rzeczywistej stawki podatku, a ta z kolei będzie miała zastosowanie do pozostałej części dochodu, tej podlegającej opodatkowaniu w Polsce. W wyniku tej operacji podwyższa się stawkę podatku, dlatego też jest większy podatek i konsekwentnie mniejszy zwrot podatku w rocznym zeznaniu. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski. W związku z tym powinna pani użyć kursu wymiany funta na złote na dzień otrzymania wypłaty.
Czy jako dochód mogę uwzględnić pieniądze, które otrzymałem na konto od pracodawcy, czyli moje realne jedyne wynagrodzenie? Żadnych dodatkowych pieniędzy nie otrzymywałem. Wiem, że jest to, niestety, dochód netto, jednak kwota brutto jest powiększona o różne lokalne podatki i ubezpieczenia, które związane są z prawem finansowym w Libii, bo w tym właśnie kraju pracowałem.
Jeśli w okresie pobytu w Libii był pan nadal polskim rezydentem podatkowym (czyli przebywał pan w Polsce powyżej 183 dni lub posiadał pan w Polsce centrum interesów osobistych i gospodarczych), to powinien pan zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wykazać kwotę wynagrodzenia brutto (przychód), do którego może pan zastosować koszty uzyskania przychodu oraz zwolnienia podatkowe wynikające z przepisów. Wprawdzie Polska nie zawarła z Libią umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, jednak zgodnie z art. 27 ust. 9 w związku z art. 27 ust. 9a updof, jeśli zapłacił pan podatek dochodowy w Libii, to może pan pomniejszyć podatek należny w Polsce o zapłacony w Libii, który przypada proporcjonalnie na dochód tam uzyskany. Pozostałe ciężary, np. ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, nie są odliczane od przychodu dla celów podatkowych w Polsce ani nie pomniejszają podatku. Proszę jednak zwrócić uwagę, że jeśli był pan pracownikiem oddelegowanym do pracy w Libii przez polskiego pracodawcę, to do pana ubezpieczeń społecznych może mieć zastosowanie polsko-libijska umowa o ubezpieczeniu społecznym (DzU z 1987 r. nr 13, poz. 78), na podstawie której polscy pracownicy wysłani do pracy w Libii mogą nie podlegać tam ubezpieczeniom społecznym.
Jak rozliczyć się z podatku w 2007 r., jeżeli moja 20-letnia córka (studentka) miała dochody z tytułu umów-zleceń w wysokości około 2 tys. zł brutto, a ponadto pracowała przez sześć tygodni w Anglii?