Nowe informacje ws. katastrofy w Chrcynnie. Policja wykorzysta skaner laserowy

Wykorzystując skaner laserowy policja przeprowadzi bardzo dokładne oględziny miejsca katastrofy lotniczej w Chrcynnie, gdzie samolot typu cessna uderzył w hangar, w którym chronili się ludzie. W wypadku pod Nasielskiem zginęło pięć osób, a osiem zostało rannych.

Publikacja: 18.07.2023 11:58

Miejsce katastrofy lotniczej w Chrcynnie, gdzie samolot cessna podczas lądowania uderzył w hangar, w

Miejsce katastrofy lotniczej w Chrcynnie, gdzie samolot cessna podczas lądowania uderzył w hangar, w którym schroniła się grupa ludzi

Foto: PAP/Leszek Szymański

Śledztwo w sprawie katastrofy samolotu w miejscowości Chrcynno (powiat nowodworski, województwo mazowieckie) prowadzi Prokuratura Rejonowa w Pułtusku. Według ustaleń, w wypadku zginęło czterech mężczyzn i kobieta. Wśród ofiar jest pilot samolotu.

Katastrofa samolotu na lotnisku w Chrcynnie. Służby prowadzą działania

We wtorek przed godz. 11:00 nowe informacje na temat katastrofy w Chrcynnie przekazał rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji nadkom. Sylwester Marczak. Podkreślił, że na miejscu zdarzenia "cały czas" pracują służby, a policjanci i strażacy pracowali przez całą noc.

- Do późnych godzin nocnych były realizowane oględziny ze strony policjantów, nadzorowane przez prokuraturę - powiedział rzecznik dodając, że ma miejscu byli także przedstawiciele Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych (PKBWL).

Policjanci użyją skanera laserowego

- Te działania będą dzisiaj kontynuowane - zapowiedział nadkom. Marczak mówiąc, że w nocy prowadzono oględziny, a dziś będzie dalsza ich część. - Z naszej strony będzie wykorzystywany m.in. specjalistyczny sprzęt. Mówimy tutaj o skanerze laserowym. Jest on urządzeniem, które pozwala na bardzo szczegółowe badania miejsca zdarzenia. Z tego urządzenia generuje się pliki, które później są wykorzystywane w trakcie prowadzonego śledztwa. Mówimy tutaj o bardzo szczegółowych pomiarach - tłumaczył rzecznik Komendanta Stołecznego Policji dodając, że dzięki skanerowi laserowemu pomiary zostaną wykonane "zdecydowanie szybciej", niż gdyby mieli ich dokonać "krok po kroku" technicy kryminalistycy.

Czytaj więcej

Katastrofa samolotu w m. Chrcynno. Jest nagranie z momentu wypadku

Nadkom. Marczak zapowiedział wykonanie kolejnych czynności procesowych związanych z przesłuchaniem kilkudziesięciu osób. - Działania są koordynowane przez prokuraturę - zastrzegł.

Rzecznik apeluje do gapiów o nieutrudnianie pracy policji

Policjant mówił, że działania funkcjonariuszy na miejscu katastrofy samolotu w miejscowości Chrcynno potrwają co najmniej kilka godzin. Nadkom. Sylwester Marczak zwrócił się do osób postronnych, by nie przyjeżdżały w rejon katastrofy, by obejrzeć skutki uderzenia samolotu cessna w hangar. - Mamy do czynienia z bardzo poważnym zdarzeniem i osoby, które można określić jako gapie są tutaj całkowicie niepotrzebne. Zachęcam do tego, by zrezygnować z takich wizyt - mówił.

Samolot uderzył w hangar. Wśród poszkodowanych jest dziecko

Według informacji policji, w wyniku katastrofy samolotu pod Nasielskiem zginęło 5 osób, w tym pilot, a 8 zostało rannych. Poszkodowani trafili do kilku szpitali na terenie województwa mazowieckiego. Sylwester Marczak nie chciał mówić o szczegółach dotyczących stanu zdrowia rannych. Rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji powiedział, że wśród poszkodowanych "jest osoba, którą można określić jako dziecko", ale ze względu na dobro rodziny nie chciał mówić o szczegółach.

W rozmowie z mediami policjant ocenił, że byłby niepoważny, gdyby na tym etapie mówił o tym, jakie mogły być wstępne przyczyny uderzenia samolotu w hangar w Chrcynnie. Dodał, że w tej materii kluczowa będzie rola prokuratury, przeprowadzenie oględzin "na bardzo wysokim poziomie" oraz wsparcie eksperckie ze strony PKBWL.

Według Marczaka, obecnie wszystkie określenia dotyczącego przyczyn katastrofy samolotu w powiecie nowodworskim można traktować wyłącznie jako gdybanie.

Śledztwo w sprawie katastrofy samolotu w miejscowości Chrcynno (powiat nowodworski, województwo mazowieckie) prowadzi Prokuratura Rejonowa w Pułtusku. Według ustaleń, w wypadku zginęło czterech mężczyzn i kobieta. Wśród ofiar jest pilot samolotu.

Katastrofa samolotu na lotnisku w Chrcynnie. Służby prowadzą działania

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wypadki
Pożar w szkole pod Warszawą. Zapalił się dach
Wypadki
Tragiczny wypadek na trasie S3 koło Szczecina. Nie żyje jedna osoba
Wypadki
Trzeci górnik nie żyje. Tragiczny bilans wstrząsu w kopalni Mysłowice-Wesoła
Wypadki
Płonie liceum w Grodzisku Mazowieckim. Kolejny pożar w ostatnich dniach
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Wypadki
Wstrząs w kopalni Mysłowice-Wesoła. Nie żyje dwóch górników
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał