Henan Mine, producent dźwigów z prowincji Henan w Chinach bardzo nietypowo uczcił dwie okazje równocześnie – Nowy Rok Księżycowy i znakomite wyniki firmy w 2022 roku. Podczas hucznej ceremonii 17 stycznia menedżerowie sprzedaży firmy mogli ujrzeć górę pieniędzy, z których każdy coś dostał. Najlepsza piątka menedżerów dostała po równowartość 740 tysięcy dolarów. Kolejnych 35 menedżerów dostało premie w wysokości od 150 tysięcy do 700 tysięcy dolarów.

Dość ekstrawagancka forma wypłaty premii z miejsca stała się hitem w chińskich mediach społecznościowych. Według Business Insidera tylko na Weibo wpisy dotyczące ceremonii w Henan Mine miały w styczniu ponad 180 mln wyświetleń. Na wideo, które pojawiło się też na chińskich kontach na Twitterze widać pracowników dźwigających gotówkę.

Jak informuje z kolei South China Morning Post, niektórzy pracownicy producenta dźwigów, mogli zgarnąć dodatkowe pieniądze uzależnione od tego, jak szybko są w stanie policzyć banknoty w z góry określonym czasie. Najszybszy zawodnik zebrał 157 tys. juanów czyli ok. 23 200 dolarów.

Czytaj więcej

Gdzie w 2022 roku podwyżki wynagrodzeń były największe. Dwa sektory dominują

Pytana o to, czy premie są opodatkowane, firma odpowiadała chińskim mediom, że część była opodatkowana, część nie. Co oznacza, że część nagrodzonych dostanie faktycznie nieco mniej, niż wyniosła z uroczystości.

W ten huczny sposób producent dźwigów uczcił znakomity rok finansowy. Pomimo spowolnienia na chińskim rynku budowlanym Henan Mine miało rekordowy zysk w wysokości 1,36 mld dolarów większy o 23 procent niż rok wcześniej.

Nieco niespodziewanym, ale być może zamierzonym, efektem całej uroczystości i wiralowej popularności wpisów o niej, jest fakt, że liczba aplikacji o pracę w firmie wzrosła o 30 procent, a zainteresowani zgłaszają się również spoza Chin.