Skłonność przedsiębiorców do podnoszenia wynagrodzeń pracownikom wyraźnie maleje. O ile w pierwszym półroczu podwyżki były w aż 83 proc. firm, o tyle w drugim taki ruch rozważa 46 proc. pracodawców – wynika z badań agencji Hays Poland, które „Rzeczpospolita” przedstawia jako pierwsza.

Okazjonalne zwyżki

Dotyczą one przede wszystkim firm średnich i dużych, zatrudniających specjalistów, ale pewną zmianę w nastawieniu potwierdzają też najnowsze badania przyglądającej się im agencji Randstad. – W pierwszej połowie roku ok. 50 proc. respondentów zwiększało wynagrodzenia, teraz odsetek firm, które mają takie plany, spadł do nieco powyżej jednej czwartej – podaje Mateusz Żydek z Randstad Polska.

Nie znaczy to oczywiście, że firmy przestały walczyć o pracowników, ani że ci przestali domagać się podwyżek w reakcji na wzrost inflacji i kosztów życia. Odwrotnie, presja płacowa jest obecnie, jak wynika z badań NBP, rekordowo silna. – Firmy cały czas starają się odpowiadać na tę presję, lecz bardzo często wymaga to od nich zmian strategii biznesowej – wyjaśnia Agnieszka Pietrasik, dyrektor wykonawcza w Hays Poland. – W drugiej połowie roku należy spodziewać się, że podwyżki wynagrodzeń będą mieć raczej charakter okazjonalny i dotyczyć częściej pojedynczych pracowników – dodaje. Chodzi przede wszystkim o specjalistów, najlepszych ekspertów, których firmy chcą zatrzymać u siebie.

Czytaj więcej

Podwyżki płac mogą wyhamować mimo inflacji

Gorsza kondycja firm

– Spowolnienie gospodarcze w Polsce i w UE nadchodzi dużymi krokami, rosną koszty działalności przedsiębiorstw, a popyt na ich towary i usługi spada. Trudno się dziwić, że w takim otoczeniu skłonności do podnoszenia wynagrodzeń mogą się zmniejszać – zaznacza też Andrzej Kubisiak, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

O tym, jak gwałtownie hamuje polska gospodarka, świadczy między innymi tąpnięcie wskaźnika PMI pokazującego koniunkturę w przemyśle. Wedle danych przedstawionych w poniedziałek indeks ten zanurkował w lipcu do 42,1 pkt, podczas gdy jeszcze w kwietniu wynosił 52,4 pkt.

– Sami pracownicy racjonalnie czują, że sytuacja gospodarcza w kraju zmienia się na niekorzyść. Rośnie też ogólna niepewność na rynku pracy – mówi Mateusz Żydek. – W efekcie zmniejsza się rotacja, to znaczy, że mniej osób jest skłonnych odejść do innej firmy, by w ten sposób wywalczyć sobie wyższą płacę – zaznacza ekspert.