Dyrektor POLIN: Jestem bezrobotny

Prof. Dariusz Stola, który wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, czeka na powołanie na to stanowisko. - Jestem bezrobotny i na utrzymaniu zony - mówił w rozmowie z TOK FM.

Aktualizacja: 19.09.2019 12:15 Publikacja: 19.09.2019 09:09

Prof. Dariusz Stola, historyk, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Prof. Dariusz Stola, historyk, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Foto: Rzeczpospolita, Adam Burakowski

Profesor kierował POLIN od roku 2014 roku. W tym roku przystąpił do konkursu na to stanowisko.

Wygrał go w maju.

Od tej pory minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński nie wystosował oficjalnego powołania, na mocy którego Stola mógłby objąć stanowisko.

- Jestem bezrobotny, na utrzymaniu żony i codziennie czekam na pismo od pana ministra - mówił Dariusz Stola w rozmowie z TOK FM.

Mówił też, że jest zaskoczony obecna sytuacją, "bo są pewne obyczaje w postępowaniu" i zastanawiał się, kto zdecyduje się wziąć udział w konkursach ogłaszanych przez MKiD, skoro po ich wygraniu nie można objąć wskazanej w konkursie funkcji.

Profesor Dariusz Stola w instytucji, którą w wyniku wygranego konkursu powinien kierować, bywa na konferencjach i seminariach. Nie ma jednak karty magnetycznej, dzięki której może przejść przez bramkę. Jak mówił, sam te przepisy wprowadził i musi ich przestrzegać.

Dyrektor Stola podkreślał, że nigdy dotąd nie usłyszał tyle wsparcia.  Podkreślił, że często słyszy słowo "solidarność", a po doświadczeniach lat 80. uważa ją za największą moralną zdobycz Polaków.

Prócz tego, że od czterech miesięcy w Muzeum nie może pracować jego dyrektor, wycofywane są dotacje dla tej instytucji. W lipcu w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezes Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce Piotr Wiślicki mówił o wstrzymywaniu przez darczyńców dotacji.

- Dostajemy informacje od darczyńców o wstrzymaniu wsparcia, ostatnio na kwotę 1,5 mln zł. Inni mówią - my poczekamy. Tylko dlatego, że jedna z najważniejszych instytucji żydowskich na świecie jest bez kapitana - mówił Wiślicki.

Profesor kierował POLIN od roku 2014 roku. W tym roku przystąpił do konkursu na to stanowisko.

Wygrał go w maju.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Wydarzenia
Kalendarium Powstania Warszawskiego
Wydarzenia
Powstanie Warszawskie. Szanujmy ten błąd
Wydarzenia
Powstanie warszawskie (nie)widziane z Moskwy
Wydarzenia
Jak przebiegało powstanie warszawskie na Pradze?
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Wydarzenia
Spór o Powstanie Warszawskie. Najgorętsza debata toczyła się na emigracji
Wydarzenia
Jak zatrzymać truciznę