W tym tygodniu miejsca, gdzie najpewniej odbędą się uroczystości 80. rocznicy zbrodni w Katyniu i 10. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem, sprawdzi grupa przygotowująca wizytę premiera – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

– Planowany jest wyjazd delegacji rządowej, na czele której stanie premier Mateusz Morawiecki, w skład delegacji wejdą też przedstawiciele klubów parlamentarnych, od dwóch do trzech osób z każdego – mówi nam Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Polska delegacja to 49 osób, wliczając w to funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa i asystę wojskową.

Polska wystąpiła już z odpowiednim wnioskiem do strony rosyjskiej. Zawarty jest w niej też wniosek o ominięcie procedury kwarantanny.

Pomimo wstępnej deklaracji rosyjskiego MSZ (z końca lutego) o pomocy w przyjęciu polskiej delegacji Rosjanie nie odpowiedzieli na razie na nasz wniosek. Wcześniej rosyjski MSZ „wyraził wręcz zdziwienie, że w Polsce mogła pojawić się myśl o przeszkodach ze strony Rosji”.

– Być może Rosjanie będą zwlekali z decyzją o wpuszczeniu delegacji do ostatniej chwili. W wariancie najgorszym decyzja może zapaść nawet na 48 godzin przed uroczystościami – mówi nam jedna z osób, która przygotowuje wyjazd premiera.

Obchody rocznicowe w Smoleńsku oraz Katyniu będą okrojone do minimum.

– Jesteśmy zmuszeni ograniczyć tę delegację, bo nie możemy też narażać osób, które mogłyby, a raczej powinny uczestniczyć w tej delegacji – tłumaczył w Radiu Zet minister Jacek Sasin.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej

Jedną z osób, która chciała do Smoleńska polecieć, jest prezydent Andrzej Duda. Jego Kancelaria nie odpowiedziała nam w jasny sposób, czy weźmie udział w uroczystościach. „Wszelkie informacje na temat zaplanowanych i potwierdzonych terminowo oraz organizacyjnie wydarzeń z udziałem głowy państwa publikowane są z odpowiednim wyprzedzeniem na stronie www.prezydent.pl (…). Dodatkowo z uwagi na zaistniałą sytuację epidemiczną również nas obowiązują wprowadzane na bieżąco nowe regulacje i obostrzenia” – stwierdziło biuro prasowe prezydenta.

Z informacji, które uzyskaliśmy w ministerstwie kultury, wynika, że „z uwagi na zagrożenie koronowirusem” odwołane zostały planowane na 10 i 13 kwietnia pielgrzymki Rodzin Katyńskich i Rodzin Policyjnych do Katynia i Bykowni. – Minister kultury zapewnia, że dołoży starań, aby pielgrzymki na wszystkie cztery cmentarze katyńskie mogły się odbyć jeszcze w tym roku po ustaniu zagrożenia epidemicznego – informuje nas Anna Pawłowska-Pojawa, dyrektor Centrum Informacyjnego resortu.

W wywiadzie udzielonym radiowej Trójce wicepremier Piotr Gliński przyznał, że bardzo wiele uroczystości krajowych będzie odwołanych. – To jest oczywiste. Takie mamy obostrzenia, restrykcje, że nie wydaje mi się, żeby to było możliwe. Akurat jest czas Wielkiej Nocy, potem 100. rocznica urodzin papieża św. Jana Pawła II, uroczystości związane z beatyfikacją kard. Wyszyńskiego. W większości na pewno te uroczystości będą musiały być odwołane – dodał wicepremier.