Dotychczasowa kandydatka KO w wyborach prezydenckich Małgorzata Kidawa-Błońska zrezygnowała ze startu. Zarząd PO udzielił rekomendacji prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu, nowemu kandydatowi partii.

Jak wynika z sondażu Kantar dla „Faktów” TVN, przeprowadzonego telefonicznie w dniu, kiedy ogłoszono kandydaturę Trzaskowskiego, prezydent Warszawy mógłby liczyć na poparcie 11 proc. ankietowanych. Dałoby mu to trzecie miejsce w wyborach. W ostatnich sondażach, w których uwzględniano Małgorzatę Kidawę-Błońską, była kandydatka KO mogła liczyć na jednocyfrowe poparcie i plasowała się w okolicach 4-6 miejsca.

Z sondażu wynika, że wybory rozstrzygnęłyby się w pierwszej turze, ponieważ urzędujący prezydent Andrzej Duda uzyskał poparcie 51 proc. respondentów. Drugie miejsce, za Dudą a przed Trzaskowskim, zajął niezależny Szymon Hołownia (17 proc.).

Za Trzaskowskim uplasowali się kandydaci Polskiego Stronnictwa Ludowego, Konfederacji i Lewicy. Władysława Kosiniaka-Kamysza poparło 6 proc. ankietowanych, Krzysztofa Bosaka - 5 proc. a Roberta Biedronia - 3 proc.

W sondażu nie uwzględniono wyników czterech pozostałych kandydatów, zarejestrowanych przez Państwową Komisję Wyborczą przed 10 maja - Marka Jakubiaka, Mirosława Piotrowskiego, Pawła Tanajny oraz Stanisława Żółtka.

Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar 15 maja na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1004 pełnoletnich osób.