Dpa pisze o prezydencie Dudzie jako o kandydacie "wspieranym przez narodowo-konserwatywny PiS" podczas gdy Trzaskowski - jak czytamy - jest członkiem "centrowej Platformy Obywatelskiej".

Czytaj także:

Andrzej Duda wygrywa I turę wyborów prezydenckich

"Starcie między Dudą a Trzaskowskim będzie kolejną odsłoną politycznego starcia między PiS a PO, które zdominowało i spolaryzowało polską polityke od 2005 roku" - czytamy w depeszy dpa.

"Zwycięstwo Dudy umocniłoby kontrolę PiS nad instytucjami władzy do co najmniej 2023 roku, na który zaplanowane są kolejne wybory (parlamentarne)" - pisze dpa.

"Jeśli Duda nie zdobędzie drugiej kadencji, wówczas partia rządząca zostanie osłabiona, ponieważ PiS nie ma większości wystarczającej do obalenia prezydenckiego weta wobec ustaw" - podkreśla niemiecka agencja.

Dpa odnotowuje też 13,3 proc. poparcia dla "niezależnego kandydata z chadeckimi korzeniami" Szymona Hołowni oraz 7,4 proc. dla kandydata "konserwatywno-libertariańskiej" Konfederacji, Krzysztofa Bosaka.

Agencja zwraca też uwagę, że prognozowana frekwencja w I turze wyborów prezydenckich (62,9 proc.) jest "względnie wysoka jak na polskie standardy".