Fogiel wraz z rzecznikiem sztabu wyborczego PiS, Adamem Bielanem, europosłem Porozumienia, przypomniał Trzaskowskiemu jego wypowiedź na temat Romana Polańskiego.

- Trzeba oczywiście uważać. Można było się spodziewać, że to doprowadzi do pewnych niezręczności. Natomiast Roman Polański ma olbrzymie zasługi, jeśli chodzi o Polską kulturę, w związku z tym rozumiem, że można tutaj mieć problem z podjęciem jednoznacznej decyzji. Natomiast trzeba być ostrożnym, przede wszystkim, żeby samego Romana Polańskiego nie narażać na tego typu sytuacje - mówił Trzaskowski w TVN24 w 2014 roku, gdy Prokuratura Generalna w Warszawie otrzymała specjalny wniosek od rządu USA, by zatrzymać reżysera Romana Polańskiego.

Polański jest w USA oskarżony o gwałt z 10 marca 1977 roku na 13-letniej wówczas Samancie Gailey (potem Gaimer).

Fogiel i Bielan podkreślili, że nie poruszaliby tego tematu, gdyby wcześniej "Trzaskowski nie spuścił medialnych i sztabowych bulterierów" w sprawie ułaskawienia przez prezydenta Andrzeja Dudę mężczyzny skazanego za pedofilię.

"Andrzej Duda często stosował łaskę, kierując się 'względami humanitarnymi' (np. złym stanem zdrowia) – jak wobec skazanego za oszustwo (decyzja z 19 maja) czy za m.in. fałsz materialny (z 23 marca). Z kolei 14 marca prezydent ułaskawił aż siedem osób – to rekord – w tym skazaną za uszkodzenie ciała (łaska dotyczyła wpłaty na cel społeczny) i nietrzeźwego rowerzystę recydywistę. A także – i to rzadkość – osobę skazaną za zgwałcenie małoletniego krewnego" - pisały we wtorkowej "Rzeczpospolitej" Izabela Kacprzak i Grażyna Zawadka.

- Czy to są właściwe standardy? Czy to jest wizja rodziny której chce PiS? - pytała w Sejmie posłanka Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka, a poseł KO Jan Grabiec domagał się wyjaśnień w tej sprawie.

Prezydencki minister Paweł Mucha podkreślał potem, że ułaskawienie odbyło się na wniosek pokrzywdzonych i dotyczyło jedynie środka w postaci zakazu zbliżania się do ofiar, ponieważ sprawca odsiedział w całości zasądzoną mu karę więzienia.

- Politycy PO upadli bardzo nisko, zaczynają wykorzystywać dramat rodziny, dramat ludzki, by kłamliwie zaatakować prezydenta Andrzeja Dudę - ocenił Bielan.

Następnie Bielan przypomniał, że w 2016 roku, gdy w Sejmie głosowano projekt wprowadzający rejestr przestępców seksualnych (potocznie zwany rejestrem pedofilów) PO wstrzymała się od głosu, ale Trzaskowski nie wziął udziału w głosowaniu.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

- Dlaczego Rafał Trzaskowski nie poparł tej bardzo ważnej ustawy? - pytał Bielan.

- Ta obrona Polańskiego może być odpowiedzią na pytanie dlaczego nie głosował w tej sprawie - mówił z kolei Fogiel.