Debata korespondencyjna: Duda w Końskich, Trzaskowski w Lesznie

W Końskich prezydent Andrzej Duda wziął udział w debacie TVP, w czasie której debatował z mieszkańcami miasta. W Lesznie prezydent Rafał Trzaskowski w ramach Areny Prezydenckiej odpowiadał na pytania dziennikarzy 20 redakcji dzienników, tygodników, stacji radiowych i telewizyjnych. Debaty odbywały się równolegle.

Aktualizacja: 07.07.2020 09:56 Publikacja: 06.07.2020 22:27

Debata korespondencyjna: Duda w Końskich, Trzaskowski w Lesznie

Foto: Fotorzepa, Jacek Nizinkiewicz, Michał Kolanko

Debata TVP w Końskich:

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w organizowanej przez TVP przedwyborczej debacie w Końskich. Odniósł się m.in. do kwestii związanych z programami socjalnymi, epidemią koronawirusa, adopcji dzieci przez pary jednopłciowe, edukacji, przywracania połączeń kolejowych oraz zatrzymywania młodych osób w kraju. Jak informowali organizatorzy, autorami pytań zadawanych kandydatowi byli mieszkańcy regionu oraz internauci. Kandydat KO Rafał Trzaskowski (PO) nie wziął udziału w debacie, podczas jej trwania odpowiadał na pytania dziennikarzy na zorganizowanej przez swój sztab "Arenie Prezydenckiej" w Lesznie.

W Końskich obecny był dziennikarz "Rzeczpospolitej" Jacek Nizinkiewicz.

Debata w TVP trwała 80 minut, była podzielona na pięć kategorii tematycznych. Moderatorem debaty w Końskich był dziennikarz TVP Michał Adamczyk, który odczytywał część pytań, nadesłanych drogą elektroniczną. Pytania zadawali też mieszkańcy - ich wypowiedzi zostały wcześniej zarejestrowane i odtworzone w hali sportowej, w której zorganizowane zostało wydarzenie.

Każdy z kandydatów (w praktyce - jeden) miał dwie minuty na odpowiedź i 45 sekund na odniesienie się do wypowiedzi rywala. Po tym, jak Andrzej Duda wykorzystał swoje dwie pierwsze minuty oraz dodatkowe 45 sekund, wobec nieobecności Rafała Trzaskowskiego, czas odpowiedzi został wydłużony do 2 minut 45 sekund. W czasie trwania programu moderator debaty kilka razy przypominał, że kandydat KO nie przyjechał do Końskich i nie stanął do pojedynku.

Dwa pierwsze pytania zadane w Końskich dotyczyły finansów - jakie będzie źródło finansowania obecnie wypłacanych programów socjalnych oraz czy przy przedłużającej się pandemii kandydaci przewidują dalszą pomoc dla przedsiębiorców.

- Sytuacja Polski jeżeli chodzi o kwestie gospodarcze, mimo kryzysu spowodowanego koronawirusem, jest naprawdę całkiem niezła - odparł Andrzej Duda. Wspomniał, że Polska pod względem niskiego bezrobocia znajduje się na drugim miejscu w Unii Europejskiej, za Czechami. Ocenił, że działania podjęte przez niego razem z rządem Zjednoczonej Prawicy "by zapobiegać pandemii" pod względem gospodarczym, by ratować gospodarkę są "działaniami skutecznymi".

Odnosząc się do pytania o fundusze, prezydent powiedział:- Pierwszymi programami, które wprowadziliśmy, było obniżenie podwyższonego przez Platformę Obywatelską wieku emerytalnego. Politycy PO krzyczeli, że to rozwali budżet, finanse publiczne, ZUS - wszystko okazało się nieprawdą.

Prezydent dodał, że programy socjalne były wprowadzane stopniowo, a ich realizacja była możliwa dzięki uszczelnieniu systemu poboru podatków. - Udało nam się odzyskać ogromną część VAT-u. W okresie rządów PO 50 mld zł rocznie z VAT wypływało gdzieś, znikało - mówił.

- Sytuacja jest dobra i śmiało mogę powiedzieć, że jest ona pod kontrolą. Pieniędzy na realizację tych elementów nie brakuje i wierzę w to, że nie braknie - powiedział prezydent, wcześniej wymieniając programy 500 plus, 300 plus oraz 13 emeryturę.

- Od samego początku prowadziłem razem z polskim rządem bardzo rozsądną politykę stopniowego uruchamiania kolejnych elementów programów społecznych, obserwując jednocześnie, jak wygląda gospodarka. Działała bardzo dobrze. Wzrost gospodarczy wynosił 4,3 proc., średnio licząc przez cztery lata. To pozwoliło nam na realizację tych programów. Chcę zaznaczyć, że w tej chwili mamy stosunkowo niskie bezrobocie, jak na warunki europejskie i Polska nadal dobrze się rozwija, a dzięki tarczom antykryzysowym gospodarka wraca  w tej chwili do normy. Deficyt zmniejszył się znacząco w czerwcu w stosunku do tego, jaki był w maju - mówił.

Odpowiadając na pytanie, kiedy dopłaty bezpośrednie dla rolników będą zrównoważone z tymi z państw z tzw. starej Unii Andrzej Duda stwierdził, że obecnie dopłaty wypłacane są według stawek wynegocjowanych przez rząd PO-PSL w 2013 r. - Nowa perspektywa finansowa rozpocznie się od 2021 r. Jesteśmy w fazie negocjacji. Wygląda na to, że będzie sukces - dodał zaznaczając, że dzięki wzrostowi budżetu na Wspólną Politykę Rolną w następnej perspektywie Polska może otrzymać 33,5 mld euro. - Chcę dodać, że w związku z pandemią wielu rolników znalazło się w trudnej sytuacji, zwłaszcza ci, którzy mają gospodarstwa kwiatowe, mięsne czy mleczne. Udało nam się w KE wynegocjować, że część środków będzie mogła zostać skierowana na pomoc dla państwa - otrzymają państwo dodatkowe świadczenia odszkodowawcze. Troska o dobro rolników jest dla mnie niezwykle istotna - zadeklarował Duda. Kolejne pytanie dotyczyło kwestii zatrzymania młodych osób, specjalistów kończących studia, w Polsce. Prezydent odpowiedział przypominając o zwolnieniu osób do 26 roku życia z podatku dochodowego i obniżeniu pierwszego progu podatkowego, "który bardzo często dotyczy młodych". Podkreślił, że młodych w kraju można zatrzymać oferując im odpowiednie wynagrodzenie w połączeniu z odpowiednimi kosztami życia. - Tak chcę rozwijać Polskę, by wzrastał poziom życia i wynagrodzenia - deklarował Duda, wspominając wcześniej o planowanych inwestycjach Google i Microsoftu w naszym kraju.

Prezydent przeciw szczepieniom obowiązkowym

Pytany o wolność w internecie i ACTA prezydent oświadczył,że w Polsce wolność słowa jest gwarantowana prawnie. Przypomniał, że kiedy Platforma chciała wprowadzić ACTA, młodzi "gremialnie pokazali, że nie ma na to zgody". Duda zadeklarował, że jest przeciwnikiem ACTA 2. Opowiedział się przeciwko implementacji systemów, które mogłyby filtrować i usuwać wypowiedzi w internecie, powiedział, że jest przeciwnikiem ograniczania wolności słowa. Przyznał jednak, że są sytuacje, w których konieczna jest ingerencja - gdy dochodzi do hejtu czy przekraczania granic prawnych np. poprzez zniesławienie. - Jestem wielkim zwolennikiem zachowania wolności słowa w granicach konstytucji - mówił prezydent. Pytany o reformę edukacji z poszanowaniem wartości "które wyznajemy w rodzinie" prezydent powiedział, że to kwestia polityczna, a program edukacyjny będzie kształtowany w zależności od tego, kto będzie rządził w naszym kraju. - Jeśli będzie to opcja szanująca tzw. tradycyjne wartości, to i takie będą programy - mówił. - Niezależnie od tego, kto będzie rządził, bo władza będzie się zmieniała - jest konstytucja, która mówi w art. 48, że rodzice mają prawo wychowywać dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami - dodał, przypominając wniesiony przez siebie projekt ustawy, zgodnie z którym na działalność edukacyjną w szkołach stowarzyszeń czy fundacji będą musieli się zgodzić rodzice.

Odnosząc się do kolejnego pytania Andrzej Duda zadeklarował, że dopóki będzie prezydentem, nigdy nie zgodzi się na dopuszczenie eutanazji w Polsce. - Jesteśmy wychowywani w szacunku do osób starszych. Seniorzy są skarbem społeczeństwa - podkreślał.

W kolejnej odpowiedzi prezydent mówił, że przez pięć lat pełnienia urzędu zajmował się "tym, co czasem określamy mianem dyplomacji gospodarczej". - Starałem się promować polskich przedsiębiorców. Przedsiębiorcy byli ze mną m.in. w Kazachstanie. Obiegły Chiny i świat zdjęcia prezydenta Chin z polskim jabłkiem w ręku na peronie w Warszawie. Dzisiaj rynek w Chinach to duży rynek zbytu dla polskich producentów rolnych - dodał wspominając także o spotkaniach "Start-upy w Pałacu" oraz tym, że młodzi przedsiębiorcy towarzyszyli mu w podróżach do Finlandii, Szwajcarii i USA. - Tak dalej zamierzam działać - deklarował.

Prezydent był też pytany, kiedy skończy się epidemia koronawirusa. - Nie umiem odpowiedzieć, nie jestem ekspertem - odparł. - Na pewno będziemy bezpieczni, gdy powstanie lek, remedium dla chorych lub zabezpieczające przed zachorowaniem - dodał zaznaczając, że kwestia ta była jednym z tematów jego rozmów z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Odnosząc się do pytania, czy szczepienia na koronowirusa powinny być obowiązkowe, prezydent powiedział: - Absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych. Powiem państwu otwarcie, ja osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę, bo uważam, że nie. Miałem oczywiście różne szczepienia jako dziecko i jako dorastający chłopak, ale na grypę się nigdy nie szczepiłem i nie chcę się szczepić. Uważam, że szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe. Proszę bardzo - kto chce, jeżeli będzie szczepionka, niech się zaszczepi, ale kto nie chce, to jest jego osobista decyzja.

Andrej Duda dodał, że lek czy szczepionka na koronawirusa w pierwszej kolejności powinny być dostępne dla seniorów, "bo oni są grupą największego ryzyka" i powinny być dostępne nieodpłatnie.

"Arena Prezydencka" w Lesznie

Rafał Trzaskowski i jego sztab odmówili udziału w debacie w Końskich nazywając ją ustawką i argumentując, że Trzaskowski brał już udział w jednej debacie TVP (17 czerwca, przed I turą wyborów) i ocenił ją jako niemerytoryczną. Sztab kandydata Koalicji Obywatelskiej zarzucał prezydentowi Andrzejowi Dudzie, że ten boi się debatować w sytuacji, w której nie zna pytań (mówił o tym m.in. szef sztabu wyborczego Rafała Trzaskowskiego, Cezary Tomczyk w rozmowie z TVN24).

Sam Trzaskowski od kilku dni występował na wiecach obok pustej mównicy z nazwiskiem Andrzeja Dudy wzywając prezydenta do udziału w debacie. Sztab prezydenta odpowiadał, że Andrzej Duda czeka na Trzaskowskiego w Końskich. Sam Duda, odrzucając propozycję wzięcia udziału w debacie organizowanej przez Onet, Wirtualną Polskę i TVN zaproponował, aby w sprawie organizacji debaty porozumiały się ze sobą trzy ogólnopolskie telewizje - TVN, Polsat i TVP.

Do udziału w "Arenie prezydenckiej" w Lesznie zgłosiło się 20 redakcji. Redakcję "Rzeczpospolitej" reprezentował Michał Kolanko.

Trzaskowski: Chętnie wezmę udział w Marszu Niepodległości

Pierwsze pytanie jakie usłyszał Trzaskowski dotyczyło Marszu Niepodległości - dziennikarz TV Republika pytał o słowa Guya Verhofstadta, który nazwał uczestników marszu "faszystami".

- Jeżeli chodzi o Marsz Niepodległości mówiłem od początku, że jeżeli nie będzie polityczny, to ja bardzo chętnie w tym marszu wezmę udział. Jestem absolutnie gotów wziąć w nim udział. W Marszu biorą udział różni ludzie - widziałem tam patriotów, ale i osoby, które przyszły się tam wspierać w sposób mało kulturalny - odparł.

Trzaskowski był następnie pytany o to, jaka jest alternatywa dla węgla, od którego Polska miałaby odejść do 2050 roku. - Mamy czas do roku 2050, trzeba ten czas dobrze wykorzystać. Musimy walczyć z katastrofą klimatyczną, ale trzeba to robić w taki sposób, by walczyć o każde miejsce pracy. Rząd sprowadzał miliony ton węgla z Rosji, zamykali kopalnie. Rząd odwraca się plecami do UE, a to z Unii Europejskiej mają płynąc miliardy euro na transformację naszej gospodarki. Trzeba stawiać na alternatywne źródła energii - niestety ostatnie pięć lat zostało zmarnowane. Walka z kryzysem klimatycznym jest absolutnym priorytetem - odpowiedział prezydent Warszawy.

Kandydat KO na prezydenta mówił też, że już teraz w Warszawie stawia na termomodernizację, prowadzi wymianę pieców i stawia na odnawialne źródła energii.

Z kolei na pytanie czy bliższy jest mu system prezydencki, kanclerski czy mieszany, Trzaskowski odparł z uśmiechem: "Prezydencki oczywiście". - Ale my mamy swoją tradycję, tradycję systemu równowagi władzy.  Nigdy nie jest dobrze, gdy jest monopol władzy. Prezydent musi być silny, niezależny. Prezydent powinien być twardy. Mam nadzieję, ze nadszedł kres starych sporów. Czas na prezydenta, którego szefem będą obywatele, a nie prezes - mówił prezydent Warszawy.

Trzaskowski: Jak oni mogą niszczyć szkołę?

Trzaskowski był też pytany o system edukacji w Polsce. - Widzę co się dzieje w polskich szkołach, mamy sporo hejtu, mamy sporo sytuacji, w których dzieci nie wytrzymują presji. PiS doprowadził do tego, że dzieci wkuwają takie informacje, które nie są im potrzebne. Dzieci są niesamowicie obciążone - i dlatego musimy zrobić absolutnie wszystko, aby specjalistów i od psychiatrii i psychologów dziecięcych było jak najwięcej. W tej chwili lekarzy tej specjalizacji brakuje. To powinien być absolutny priorytet. Musimy postawić na to, by dofinansowywać te specjalizacje - mówił zapowiadając przeznaczenie 6 proc. PKB na ochronę zdrowia.

- Nic mnie bardziej nie denerwuje jak to, co PiS zrobił z edukacją - mówił również Trzaskowski. - Jak oni mogą niszczyć polską edukację? I to w imię czego? W imię chaosu - mówił o obozie rządzącym.

- Co można zrobić? Po pierwsze: odchudzić podstawy programowe. Rządzący zrzucają całą odpowiedzialność na samorządy, zabierają nam pieniądze. Po drugie: subwencja musi być większa, musi być jasno powiedziane na co jest subwencja. Po trzecie: nauczycielki i nauczyciele Prezydent milczał, kiedy byli atakowani nauczycielki i nauczyciele. Trzeba walczyć o prestiż zawodu nauczyciela - wyliczał.

Kandydat KO na prezydenta był pytany jakie elementy prezydentury Andrzeja Dudy byłby gotów kontynuować. - Problem polega na tym, że prezydent jedną rzecz mówi, a drugą robi. Zapowiadał pięć lat temu, że będzie chciał odbudować wspólnotę - niestety nie wyciągnął ręki do ludzi, którzy myślą inaczej. Trudno znaleźć jakiekolwiek działania prezydenta, które można od A do Z kontynuować. Jedyne co można kontynuować, to bycie w Polsce powiatowej - prezydent powinien być aktywny, być blisko obywateli, rozmawiać z nimi - mówił.

W kontekście walki o wyborców przed II turą wyborów Trzaskowski podkreślał, że "próbuje przekonać absolutnie wszystkich". - 57 proc. społeczeństwa zagłosowała za zmianą - i ja taką zmianę oferuję. Proponuję prezydenturę, która będzie niezależna. Ja na serio mówię o wspólnocie - jeśli mówię o wspólnocie to mówię, że wyciągnę rękę do wszystkich. Odwołując się do wyborców innych kandydatów opozycyjnych mówię o tych rzeczach, które są dla nich ważne. Najważniejsze, abyśmy my wszyscy, obywatele, nauczyli się na nowo ze sobą rozmawiać - mówił.

Dopytywany o relacje z Platformą Obywatelską po ewentualnym zwycięstwie w wyborach prezydenckich Trzaskowski zapowiedział, że będą to relacje partnerskie. - I to mnie różni od mojego konkurenta - pan prezydent wykonuje wyłącznie polecenia prezesa. W momencie, kiedy byli atakowani nauczyciele i nauczycielki powinien powiedzieć: nie zgadzam się. A pan prezydent milczał, bo się boi, boi się prezesa, boi się swojej partii. Ja mogę posłuchać rady, wdać się w dyskusje, ale na końcu wszystkie decyzje będę podejmował ja - zapewnił.

Trzaskowski zapowiedział też, że po zaprzysiężeniu na prezydenta zwoła Radę Gabinetową, aby porozmawiać o stanie finansów państwa. - Już dzisiaj widać, że rządzący nie radzą sobie z sytuacją budżetową, coś ukrywają, pewnie dlatego im się tak spieszyło do wyborów - mówił.

Pytany o adopcję dzieci przez związki jednopłciowe Trzaskowski podkreślił, że "zawsze mówił, iż jeśli chodzi o taką adopcję, jest przeciw. - Ale to się wszystko zmienia. Teraz pan prezydent chce wpisać związki jednopłciowe do konstytucji - bardzo odważny ruch. Nie wiem czy dokładnie zamierzał to zrobić - ale taki będzie skutek. Ja mówię jasno - związki partnerskie. I będę bronił związków partnerskich - mówił.

- Walczę z nienawiścią, walczę z wykluczeniem. Zawsze będę walczył z nienawiścią - tego mnie nauczył samorząd, że trzeba stać przy wszystkich, którzy są atakowani - podkreślał.

Polityka zagraniczna? "Polska silna i wpływowa w UE"

Michał Kolanko z "Rzeczpospolitej" pytał kandydata KO na prezydenta o geopolitykę i o to jak Trzaskowski - jako prezydent - układałby relacje z USA, Niemcami i Chinami.

- Polska jest traktowana po partnersku w momencie, gdy jest silna i wpływowa w UE. Po pierwsze trzeba odbudować pozycję Polski w UE, bo PiS sprowadził ją na margines. Trzeba odbudować koalicje, umiejętność budowy koalicji oraz konstruktywnych rozwiązań - mówił Trzaskowski. - Jeśli chodzi o Rosję musimy mieć twardą i pryncypialną politykę. Chiny? Im będziemy mieli większy wpływ w UE, będziemy bardziej interesującym państwem dla Chin - dodawał.

Drugie pytanie red. Kolanki dotyczyło obaw o załamanie się systemu emerytalnego. - Jasno mówię, że nie będzie zgody na podwyższenie wieku emerytalnego. Jasno mówię też, że obecny rząd jest całkowicie nieodpowiedzialny. Gwarantem tego, że się nie zawali gospodarka, nie zawali się system emerytalny musi być niezależny prezydent. Musi być ktoś, z kim rządzący się będą liczyć, bo oni się nie liczą z prezydentem z własnej formacji politycznej - mówił.

- Dzisiaj dochodzimy jasno do konkluzji, że nie może być zgody na podwyższenie wieku emerytalnego. Każdy projekt, który będzie chciał podnieść wiek emerytalny - zawetuję - stwierdził z kolei Trzaskowski w odpowiedzi na jedno z kolejnych pytań.

O politykę zagraniczną pytał też PAP. - Jestem gotów do współpracy w polityce zagranicznej. Ja chcę odbudować silną pozycję Polski w UE - i deklaruje tutaj współpracę z rządzącymi. Mam olbrzymie kontakty - i chce zaprząc je w służbie Polsce. Tylko Polska silna w UE, silna w NATO może być partnerem ważnym dla innych. Kiedyś udawało nam się całe obszary polityki wyjmować poza nawias bieżącego sporu politycznego. Na pewno będę tu wielokrotnie rękę w stronę rządzących wyciągał - i na pewno nie będę się z nimi kłócił o krzesło - zapowiedział nawiązując do sporu z czasów koabitacji prezydenta Lecha Kaczyńskiego z rządem premiera Donalda Tuska o to czy prezydent czy premier powinni reprezentować Polskę na szczycie UE

"Nie ma usprawiedliwonych aktów pedofilii"

W kontekście reformy sądownictwa Trzaskowski mówił, że zrobi wszystko, aby odbudować powagę TK, który "stracił autorytet", a także, że zrobi wszystko, aby SN był niezależny. - Ale nie będę używał metod PiS. To PiS jest rewolucjonistą, ja chcę wprowadzić zmianę - zaznaczył.

- Ja jestem gotów z rządzącymi współpracować jeśli chodzi o opieszałość sądów - ale trzeba zająć się właśnie tym, a nie upolitycznianiem sądów - dodał.

- Nie może być tak, że partyjni nominaci i notable będą nam dyscyplinować niezależnych sędziów - mówił w odpowiedzi na kolejne pytanie.

Trzaskowski był też pytany czy ufa Sądowi Najwyższemu, który - w przypadku protestów wyborczych, przy niewielkiej różnicy głosów między kandydatami, decydowałby o ważności wyborów. - Chcę powiedzieć tylko jedno: boję się, że istnieje ryzyko fałszowania wyborów. Jednak władza, która przyłoży rękę do fałszowania wyborów zniknie z naszej sceny politycznej na zawsze. W związku z tym, że idziemy (z prezydentem Dudą - red.) łeb w łeb, potrzebna jest niesamowita determinacja, wiara w to, że zwyciężymy. Ktokolwiek będzie próbował wpłynąć na werdykt wyborców w jakikolwiek sposób straci całkowitą wiarygodność, bo nikt już na niego nie zagłosuje, nigdy - mówił.

Trzaskowski zapowiedział też audyt w mediach publicznych i powtórzył zapowiedź likwidacji TVP Info. - Zrobię wszystko, żeby zostało zlikwidowane - mówił. - To Telewizja Publiczna jest odpowiedzialna za podgrzewanie nastrojów, to Telewizja Publiczna jest odpowiedzialna za to, że różne grupy Polaków są atakowane - dodawał.

Prezydent Warszawy był też pytany o prawo łaski, którym dysponuje prezydent.

- Ja przez te ostatnie dni byłem bardzo ostrożny dobierając słowa, natomiast to co obserwuję jest skandaliczne. Ja nigdy nie ułaskawię pedofila, ułaskawienie pedofila nie powinna mieć miejsca. Rządzący zamiast się skupić na pomocy tej rodzinie - skupiają się na wybielaniu samych siebie. Panie prezydencie - nie ma dobrych, usprawiedliwionych aktów pedofili. Nie powinno być aktów łaski dla pedofili, gwałcicieli, zabójców. Sam proces ułaskawień musi być procesem przejrzystym - mówił.

Trzaskowski zapewniał też, ze jest gotów do wykonywania gestów pod adresem swoich przeciwników politycznych. - Wielokrotnie mówiłem, że złożę wniosek o ulicę dla pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Uważam, że taka ulica mu się należy, tylko po serii wyborów. Ja wiem co by się działo w kampanii wyborczej - byłaby jedna wielka awantura. Ja złożę ten wniosek - i będziecie mnie mogli z tego rozliczyć. Jestem gotów, żeby współpracować z politykami PiS-u. Jestem też gotów do gestów symbolicznych. Natomiast druga strona - i prezydent Andrzej Duda - nie wykonali najmniejszego gestu w kierunku tych, którzy myślą inaczej  - zaznaczył.

"Takie wybory - raz na pokolenie"

- Przed nami wybory, które są niesłychanie ważne. Tego typu wybory zdarzają się raz na pokolenie. Zdecydujemy o tym czy Polska będzie otwarta, europejska, walczymy o Polskę, w której można zostawić w tyle spory przeszłości. Wyobraźmy sobie ten dzień, gdy budzimy się w kraju, w którym nikt nie musi już odbierać telefonu od prezesa. Obiecuję państwu polityka silnego, prezydenta niezależnego. Na pewno nie będzie mojej zgody na to, żeby atakować wolne media, samorząd. Olbrzymia wielkość Polek i Polaków zagłosowała za zmianą. Dzisiaj wystarczy ten ostatni krok - stwierdził na koniec Trzaskowski podsumowując debatę.

Debata TVP w Końskich:

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w organizowanej przez TVP przedwyborczej debacie w Końskich. Odniósł się m.in. do kwestii związanych z programami socjalnymi, epidemią koronawirusa, adopcji dzieci przez pary jednopłciowe, edukacji, przywracania połączeń kolejowych oraz zatrzymywania młodych osób w kraju. Jak informowali organizatorzy, autorami pytań zadawanych kandydatowi byli mieszkańcy regionu oraz internauci. Kandydat KO Rafał Trzaskowski (PO) nie wziął udziału w debacie, podczas jej trwania odpowiadał na pytania dziennikarzy na zorganizowanej przez swój sztab "Arenie Prezydenckiej" w Lesznie.

Pozostało 97% artykułu
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać
Materiał Promocyjny
Do 300 zł na święta dla rodziców i dzieci od Banku Pekao
Materiał Promocyjny
4 letnie festiwale dla fanów elektro i rapu - musisz tam być!