W związku ze zniszczeniami, jakich doznała Strefa Gazy w trakcie 11 dni konfliktu między Hamasem a Izraelem (od 2 w nocy w piątek czasu lokalnego w życie weszło zawieszenie broni między skonfliktowanymi stronami), Chiny przekażą Palestyńczykom milion dolarów w ramach pomocy humanitarnej.

Kolejny milion dolarów Chiny przekażą organizacji UNRWA - Agencji Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie, która dostarcza pomocy 75 proc. mieszkańców enklawy.

Rzecznik podkreślił, że Chiny "będą nadal dostarczać pomoc humanitarną w ramach swoich możliwości i aktywnie uczestniczyć w odbudowie Strefy Gazy, zgodnie z potrzebami strony palestyńskiej".

Ataki Izraela na Strefę Gazy z ostatnich dni doprowadziły do poważnych zniszczeń infrastruktury medycznej w enklawie. Doszło też do wstrzymania programu szczepień na COVID-19 na terenie Strefy Gazy.

Chiny w przeszłości wielokrotnie występowały w roli rzecznika prawa Palestyńczyków, chociaż Pekin utrzymuje też bliskie relacje z Izraelem.