Tegoroczną imprezę przygotowano z większym niż poprzednio rozmachem. Na zaproszenie Instytutu Francuskiego i Ambasady Francji do Polski przyjedzie kilkudziesięciu muzyków, którzy wystąpią również w Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Impreza jest przeglądem najciekawszych i najświeższych zjawisk we francuskiej muzyce – posłuchamy brzmień popowych, rockowych, elektronicznych, afrykańskich, a także tych kojarzonych z Francją najczęściej, czyli chansons. Wystąpią bardzo popularne nad Sekwaną postaci, m.in. członkowie grupy Nouvelle Vague, ale też młodzi twórcy nazywani odkryciem ostatnich lat – Sayag Jazz Machine.
Wszystko jednak się rozpocznie w kinie Muranów. W czwartek 6 marca ruszy przegląd filmów z Quebecu. Trwająca trzy dni panorama obrazów z francuskiej prowincji Kanady to niepowtarzalna okazja do poznania tamtejszego kina, sporadycznie goszczącego na naszych ekranach nawet podczas międzynarodowych festiwali.
Także 6 marca pierwsze muzyczne wydarzenie festiwalu – w Proximie zagra Seyni & Yeliba. Seyni, czyli Alseyni Kouyaté, jest Gwinejczykiem, który przeplata tradycje afrykańskie i karaibskie. Gra reggae oparte na gwinejskich rytmach i śpiewa w języku malinké. Wystąpi z grupą muzyków z Bordeaux.
W niedzielę 9 marca na deskach Teatru Rozmaitości pojawi się Davy Siscard, którego polscy słuchacze znają z audycji Marcina Kydryńskiego w radiowej Trójce. Pochodzący z położonej na Oceanie Indyjskim wyspy Réunion wokalista łączy muzykę kreolską z funkiem i soulem.
Jedyną polską gwiazdą festiwalu będzie Katarzyna Nosowska, która 11 marca zaśpiewa w Stodole z Oshen, wokalistką specjalizującą się w chansons, która – zdaniem francuskiej krytyki – tchnęła nowe życie w ten gatunek. Miłośnicy filmu powinni wrócić do kina Muranów 13 marca na przegląd Pocket Films, czyli zestaw obrazów nakręconych kamerami telefonów komórkowych, zakwalifikowanych do festiwalu w Centrum Pompidou.