– Postanowiliśmy skupić się tylko na rodzimym kinie – mówi Natalia Chojna, koordynatorka projektu, dodając, że powołanie dwuletniej Akademii łączy się m.in. z sukcesem wystawy „100 lat polskiego filmu. 1908 – 2008”.
– Chcemy dać naszym słuchaczom okazję do poznania najważniejszych filmów fabularnych od narodzin sztuki filmowej do współczesności, pokazując m.in. tytuły prezentowane na wystawie.
Rozpoczynające się dziś zajęcia w kinie Kultura to także okazja do spotkania z najważniejszymi krytykami i historykami filmu. Nad programem I semestru czuwa dr Jadwiga Boheńska-Kołodyńska, a wśród wykładowców znaleźli się m.in. prof. Alicja Helman, prof. Małgorzata Hendrykowska, prof. Tadeusz Lubelski. – Każdy z nich będzie poprzedzał projekcję wykładem – mówi Chojna.
Słuchacze „wolnej wszechnicy” zobaczą 96 tytułów. – Do tych powstałych w latach 50. dodatkowo zaplanowaliśmy spotkania z twórcami – zachęca koordynatorka.
Nauka obejmuje cztery semestry. Podczas pierwszego, prezentującego filmy z lat 1908 – 1959, można zobaczyć m.in. odnalezionego po latach „Mocnego człowieka” Henryka Szary z 1925 r., głośne „Dziewczęta z Nowolipek” Józefa Lejtesa z 1937 r. oraz inspirowaną opowiadaniem Marka Hłaski „Bazę ludzi umarłych” Czesława Petelskiego z 1958 r.