Konsul RP w Katarze: prawo jest tu bardzo restrykcyjne

Wolimy dmuchać na zimne i uprzedzać Polaków – mówi „Rz” konsul RP w Katarze Andrzej Ciepłucha

Publikacja: 21.03.2013 11:26

Panie konsulu, czy Ambasada RP w Doha otrzymuje dużo sygnałów o złym zachowaniu Polaków w samolotach lecących do Kataru?

Konsul Andrzej Ciepłucha:

Napływają do nas informacje o tym, że Polacy źle się zachowują na pokładach samolotów. Nie jest to oczywiście nagminne, inne europejskie nacje też mają z tym problem, ale niestety się zdarza. Dlatego opublikowaliśmy na stronie internetowej komunikat, w którym przypominamy, co grozi za nieprzestrzeganie prawa w Katarze. Wolimy dmuchać na zimne i uprzedzać naszych rodaków.

Kto najczęściej informuje ambasadę o upijających się i agresywnie zachowujących się Polakach?

Głównie są to rodziny i znajomi tych, którzy prawo w Katarze złamali i mają poważne problemy. Nie wszyscy nasi obywatele wiedzą, jakie obowiązują przepisy w Katarze. Dlatego przed wyjazdem do tego kraju warto to sprawdzić na stronach ambasady oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Z informacji jakie do nas napływają wynika, że Polacy to bardzo trudni pasażerowie w lotach do Kataru. I nie chodzi tu tylko o upijanie się, ale także palenie papierosów, czy chamskie zachowanie wobec personelu pokładowego.

Polacy, którzy tak się zachowują, muszą liczyć się z konsekwencjami. Jeśli zagrażają bezpieczeństwu na pokładzie samolotu czy na lotnisku, spotkają ich niemiłe konsekwencje. Trafiają do aresztu, w ekspresowym tempie stają przed tutejszym kolegium i muszą zapłacić bardzo wysoką grzywnę.

Panie konsulu, czy Ambasada RP w Doha otrzymuje dużo sygnałów o złym zachowaniu Polaków w samolotach lecących do Kataru?

Konsul Andrzej Ciepłucha:

Pozostało 88% artykułu
Materiał Promocyjny
4 letnie festiwale dla fanów elektro i rapu - musisz tam być!
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki