Według gazety zbombardowano m.in magazyny z bronią i amunicją, należące do terrorystów. Syrta to rodzinne miasto obalonego w 2011 roku Muammara Kadafiego, leży ok. 360 km na wschód od Trypolisu i tylko 500 km od Europy. Jest ważnym portem naftowym. Blisko 2 tygodnie temu dżihadyści z IS opanowali miasto, zajmując siedzibę lokalnych władz oraz przejmując kontrolę nad portem.

Z wybrzeży Libii każdego dnia odpływają w kierunku Włoch nielegalni imigranci. Włosi zwracają uwagę na zagrożenie ze strony potencjalnych terrorystów wmieszanych w grupy przybywających uchodźców. 10 dni w reakcji na ścięcie przez IS 21 egipskich chrześcijan w okolicach Trypolisu, naloty w Libii przeprowadził także Egipt.

W trakcie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, szef libijskiej dyplomacji Mohammed al-Dairi zaapelował o niezwłoczne zniesienie embarga na dostawy broni, wprowadzonego w 2011 roku. Zniesienia embarga wręcz zażądał także szef egipskiego MSZ Sameh Szukri. Jednocześnie Szukri zaproponował wprowadzenie blokady morskiej Libii.

Natomiast premier Włoch Matteo Renzi oświadczył, że na początku marca uda się do Rosji na rozmowy z prezydentem Władimirem Putinem na temat możliwości rozwiązania kryzysu libijskiego. Moskwa najprawdopodobniej zostanie zaproszona do wsparcia blokady morskiej Libii.