Referat, który wstrząsnął komunistami

Rozmowa z Włodzimierzem Marciniakiem, sowietologiem z Akademii Ignatianum

Aktualizacja: 25.02.2016 14:11 Publikacja: 24.02.2016 18:34

Referat, który wstrząsnął komunistami

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Rzeczpospolita: Równo 60 lat temu, w nocy z 24 na 25 lutego 1956 roku, sekretarz generalny KPZR Nikita Chruszczow wygłosił słynny referat „O kulcie jednostki i jego następstwach". Dlaczego radziecki przywódca zdecydował się na partyjnym forum tak ostro skrytykować rządy swojego poprzednika – Stalina, mówiąc otwarcie o systemie kultu jednostki, terroru i zbrodni?

Prof. Włodzimierz Marciniak: Chruszczow sam był jednym z elementów i beneficjentów stalinowskiego systemu, a więc w jego interesie było zrzucenie na Stalina winy za wszystkie zbrodnie, także za własne, za które odpowiadał na Ukrainie. Ten referat zakończył kilkuletni okres walki o władzę w KPZR, a Chruszczow umocnił nim swoją pozycję.

Czy po 1956 roku następuje w ZSRR jakaś odwilż?

Rzecz polega na tym, że odwilż nastąpiła wcześniej: pomiędzy śmiercią Stalina a referatem Chruszczowa. Ogłoszono amnestię i zwolniono większość więźniów politycznych, zmieniono politykę społeczno- -gospodarczą, wzrosły nakłady na budownictwo mieszkaniowe czy przemysł lekki, a także podjęto pewne próby złagodzenia polityki zagranicznej, m.in. nieudaną próbę zjednoczenia Niemiec.

Jakie skutki zatem wywołał referat?

Wstrząsnął on wszystkimi komunistami. Być może ten wstrząs był nawet większy za granicą niż w samym ZSRR. Według jednej z wersji po wysłuchaniu tego referatu Bolesław Bierut zażył dużą porcję leków nasennych, po czym nigdy się już nie obudził. Zaczęła się wymiana kadr: zastępowanie starych, zahartowanych w okresie stalinowskim działaczy działaczami młodymi, nieskażonymi. Zarazem jednak umocnił się system nomenklatury i pozycja pierwszego sekretarza partii.

W Polsce rok 1956 kojarzy się właśnie z odwilżą...

Rzeczywiście, doszło u nas do pewnych zmian, z tym że ograniczanie aparatu represji zaczęło się już dwa lata wcześniej. Zmiana była głównie personalna, bo referat Chruszczowa doprowadził do władzy Władysława Gomułkę. Na fali krytyki stalinizmu, zbrodni tego okresu i wypaczeń nastąpiła nowa legitymizacja przywództwa partyjnego. Dlatego rok 1956 widziałbym raczej jako zamykający przemiany lat 1953–1956, ale zamykający w formie dość gwałtownych i poważnych wstrząsów, takich właśnie jak referat Chruszczowa, polski Październik czy powstanie na Węgrzech.

—rozmawiał Michał Płociński

Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Materiał Promocyjny
Garden Point – Twój klucz do wymarzonego ogrodu
Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!