Carlos Menem pełnił stanowisko prezydenta Argentyny w latach 1989-1999. Miał 90 lat. O jego śmierci obecny prezydent poinformował w mediach społecznościowych.

Carlos Menem był synem syryjskich imigrantów. W latach 50. XX wieku rozpoczął działalność w Partii Peronowskiej (później nazwanej Justycjalistyczną).

W latach 1973-76 był gubernatorem prowincji La Rioja. Po wojskowym zamachu stanu został aresztowany i uwięziony na pięć lat. Gdy odzyskał wolność, ponownie został gubernatorem i sprawował funkcję przez dwie kadencje.

Menem uważał się za następcę swego mentora, Perona. W 1988 r. zdobył poparcie partyjnych frakcji i zwyciężył w prawyborach, by następnie zostać prezydentem Argentyny. Przeprowadził reformy wolnorynkowe, udzielił amnestii walczącym po obu stronach "brudnej wojny" z lat 1976-1982, w czasie której zginęło - według różnych źródeł - od 13 do 30 tys. osób.

AFP

Za rządów Menema argentyńska gospodarka odżyła, choć później prezydent był obwiniany o wysokie bezrobocie, korupcję i nadmierne wydatki państwa.

Menem chciał ubiegać się o trzecią kadencję, co zostało uznane przez sąd za niezgodne z konstytucją. W 2003 r. wystartował w wyborach i w pierwszej turze otrzymał największą liczbę głosów, wycofał się przed drugą turą, gdy sondaże nie dawały mu szans na ostateczne zwycięstwo.

W wywiadzie dla Reutera w 2004 r. zapowiadał, że nigdy nie wycofa się z życia politycznego.

Po okresie pobytu w Chile wrócił do Argentyny i w 2005 r. został wybrany senatorem, który, pozostał do śmierci. W ostatnich latach z uwagi na stan zdrowia rzadko pojawiał się w Senacie.