W dziejach Europy i integracji europejskiej 9 maja jest datą fundamentalną. 9 maja 1950 r. Robert Schuman, francuski minister spraw zagranicznych, zaproponował utworzenie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (EWWiS). Zaledwie pięć lat po tragedii drugiej wojny światowej ten śmiały projekt łączący sektory przemysłu od dawna związane z produkcją broni wynikał z wizjonerskiej intuicji: „Europa nie powstanie od razu i jako konstrukcja całości będzie się budować poprzez konkretne realizacje, tworząc w pierwszym rzędzie faktyczną solidarność”.
Wykorzystać moment
W następnych latach miały miejsce ważne wydarzenia, które rozjaśniły historię Europy, jak upadek muru berlińskiego w 1989 roku czy wielkie rozszerzenie UE w roku 2004, które zwieńczyło powrót Polski do rodziny europejskiej.
W tym roku obchody Dnia Europy wpisują się w ciąg kluczowych wydarzeń dla naszej wspólnej przyszłości, podczas gdy wyzwania wokół nas stają się coraz poważniejsze.
Pod względem gospodarczym Europa wychodzi z kryzysu i okoliczności sprzyjają temu, by iść naprzód. Trzeba korzystać z dobrej sytuacji, aby podejmować działania, a nie reagować pod presją kryzysów, jak musieliśmy to czynić w ostatnich latach. Nasze otoczenie międzynarodowe także zmusza nas do pójścia dalej. W obliczu zagrożeń na Wschodzie i na Południu przypadków naruszenia bezpieczeństwa zbiorowego, niepewności co do wielostronnego systemu handlu, Unia Europejska musi się wzmocnić i podejmować inicjatywy na arenie międzynarodowej.
Rozpoczyna się nowy etap w dziejach Europy. W naszych krajach prezydent Republiki Francuskiej i kanclerz federalna zostali wybrani dzięki bardzo proeuropejskim programom. W przyszłym roku wraz z wyborami do Parlamentu Europejskiego i odnowieniem składu unijnych instytucji zostanie zapoczątkowany nowy cykl polityczny. Chcemy uczynić Unię Europejską przestrzenią wzrostu gospodarczego, dzięki połączeniu konkurencyjności i spójności społecznej, przestrzenią bezpieczeństwa, przestrzenią opartą na wspólnych wartościach. W krótkiej perspektywie Niemcy i Francja pracują nad mapą drogową na rzecz pogłębienia strefy euro w związku z czerwcowym posiedzeniem Rady Europejskiej. Wzmocnienie euro leży w interesie wszystkich państw, zarówno będących, jak i niebędących członkami strefy euro.