- Do tej pory zdołaliśmy zebrać ok. 72 tys. złotych. Dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się wesprzeć nasze działania i jednocześnie zapraszamy na finałowy dzień kwesty, który odbywa się 1 listopada. Możecie Państwo tradycyjnie wiele znanych postaci, które wyruszą na cmentarz jako nasi kwestarze – napisał wczoraj wieczorem w mediach społecznościowych Marcin Święcicki, przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa.

W kweście na Starych Powązkach bierze udział ponad 200 wolontariuszy, wśród nich m.in. m.in. Maja Komorowska, Olgierd Łukaszewicz , Joanna Szczepkowska, Artur Barciś, Anna Nehrebecka, Daniel Olbrychski, Magdalena Zawadzka, Małgorzata Kidawa-Błońska i wielu innych aktorów, dziennikarzy, kilku polityków.

Czytaj więcej

Odeszli w 2021 roku: Wiesław Gołas, Krzysztof Kowalewski, Krzysztof Krawczyk

W tym roku na Starych Powązkach wolontariusze komitetu i pracownicy stołecznego ratusza zbierają też podpisy pod wnioskiem do Narodowego Instytutu Dziedzictwa, aby umieścić zaduszkowe kwestowanie na krajową listę dziedzictwa niematerialnego.

Inicjatorzy argumentują, że wydarzenie wykracza poza zwykła zbiórkę pieniędzy, pielęgnuje pamięć o przodkach i łączy różne pokolenia od kilkudziesięciu lat. Warszawski ratusz w przyszłości chce także wpisać akcję na listę UNESCO.

- Mówiąc o dziedzictwie stolicy głównie myślimy o miejscach, budynkach, a trochę zapominamy o dziedzictwie niematerialnym Warszawy. Dlatego chcemy o nie zadbać i pokazać, jak jest ważne w budowaniu tożsamości miasta i jego mieszkańców – mówiła Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta miasta.

Podkreśliła, że kwesta na Starych Powązkach na stałe wpisana jest w kalendarz Warszawy, bo to akcja, w którą angażują się znane osoby i wszyscy odwiedzający Powązki.

- To przykład działania, które wyróżnia Warszawę od innych. Ale niematerialne dziedzictwo to także tango warszawskie i pańska skórka – czasami elementy bardzo lokalne, związane z jedna dzielnicą. Cały czas badamy te przestrzeń – musimy te zwyczaje wzmocnić, żeby z nami pozostały i nadal były przekazywane z pokolenia na pokolenie – dodała prezydent Aldona Machnowska-Góra.

Podczas kwestowania rozdawany jest też również przewodnik „Niematerialna Warszawa. Wspólne dziedzictwo naszego miasta", który będzie też dostępny na stronie https://kultura.um.warszawa.pl, oraz pocztówki z podziękowaniem za udział w zbiórce.

Zbiórkę na ratowanie zabytków Starych Powązek zainicjował założyciel i patron komitetu – krytyk muzyczny i publicysta Jerzy Waldorff – w 1975 roku. Poparła go ówczesna elita warszawskich aktorów, naukowców, twórców i dziennikarzy.

Niektórzy aktorzy zbierają datki od początku istnienia kwesty, czyli od 1975 roku. To choćby Maja Komorowska, Damian Damięcki czy Olgierd Łukaszewicz.

Kwestę można wesprzeć poprzez zrzutkę internetową: zrzutka.pl/kwesta lub wpłatą bezpośrednio na konto Społecznego Komitetu: 87 1240 6175 1111 0000 4565 6330.