Wizy humanitarne będą rozpatrywane w przypadku osób stojących w obliczu "konkretnego, poważnego i bezpośrednio zagrażającego życiu ryzyka" - ogłosił rząd, pracując nad ewakuacją lokalnych pracowników, którzy pomagali szwajcarskiemu biuru rozwoju w Kabulu.

Osoby ubiegające się o wizę muszą również mieć bliskie i aktualne połączenie ze Szwajcarią - dodano.

Zapowiedziano, że w oparciu o te kryteria, Ministerstwo Sprawiedliwości przeanalizuje dalsze wnioski o przyjęcie poszczególnych osób z Afganistanu. "Szwajcaria obecnie powstrzymuje się od przyjmowania większej grupy osób bezpośrednio z Afganistanu. Przynależność do potencjalnie zagrożonej grupy nie jest wystarczająca" - wyjaśniono.

Rząd poinformował, że pracuje nad ewakuacją 230 lokalnych pracowników agencji pomocowych i ich rodzin z Afganistanu i sprowadzeniem ich do Szwajcarii.

Około 40 lokalnych pracowników, którzy pracowali dla Szwajcarskiej Agencji Rozwoju w Kabulu i ich rodzin zostanie wpuszczonych do Szwajcarii w ramach akcji humanitarnej - ogłoszono.

Biuro, obecne w Afganistanie od 2002 roku, zostało tymczasowo zamknięte po przejęciu władzy przez talibów. Trzech ostatnich szwajcarskich pracowników powróciło do Szwajcarii we wtorek.

Szwajcaria jest również w kontakcie z obywatelami szwajcarskimi nadal przebywającymi w Afganistanie. Około 30 osób zgłosiło chęć opuszczenia kraju.