Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 12.11.2018 14:14 Publikacja: 12.11.2018 00:01
Foto: Fotorzepa/ Piotr Wittman
Polski budowanej od 1989 r. nigdy nie idealizowałem. Uważałem jednak, że jest to z grubsza normalnie zorganizowane państwo; prowadzące sensowną politykę zagraniczną i dające ludziom wolność. Natomiast bardzo wyraźna jest cezura roku 2015. Szczerze się martwię o państwo polskie rządzone przez Prawo i Sprawiedliwość. Dostrzegam tu trzy zasadnicze elementy.
Pierwszym jest łamanie – z cynizmem i bez kamuflażu – najważniejszego prawa, czyli konstytucji, z wyraźną intencją podporządkowania sobie sędziów. Drugi element stanowi bardzo głęboki podział wspólnoty narodowej. Od czasów wczesnej młodości naród był dla mnie najważniejszą grupą odniesienia. Tak głęboki jego podział jest więc niezwykle bolesny i niebezpieczny.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
O czym dzisiaj rozmawialiśmy? Zapraszamy do obejrzenia najciekawszych fragmentów programu #RZECZo...
Wyobraź sobie ogród, który nie tylko wygląda pięknie, ale też staje się Twoją prywatną oazą spokoju. Miejsce, w...
Prezydentura Trumpa w czasie wojny w Ukrainie to dla Unii Europejskiej równanie z dwoma niewiadomymi. Pierwszy k...
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funk...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas