Wiera Meniok: Rozsławiła Drohobycz za sprawą Brunona Schulza

Czwartym nominowanym do Nagrody „Rzeczpospolitej" im. Jerzego Giedroycia jest Wiera Meniok, z wykształcenia filolog rosyjska i polonistka, związana z Drohobyczem, gdzie urodziła się w 1968 r. i dziś wykłada na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Iwana Franki.

Publikacja: 26.11.2018 18:30

Wiera Meniok

Wiera Meniok

Foto: materiały prasowe

Głównym przedmiotem jej badań jest życie i twórczość Brunona Schulza – najwybitniejszego drohobyckiego pisarza XX wieku.

Wiera Meniok stoi też na czele Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego noszącego imię jej zmarłego męża Igora Menioka, ukraińskiego pioniera w badaniach nad twórczością Schulza. Placówka promuje polską kulturę na Ukrainie i sprzyja budowaniu przyjaźni polsko-ukraińsko-żydowskiej. Z centrum związana jest również działalność Fundacji „Muzeum i Festiwal Brunona Schulza". Po raz pierwszy Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu odbył się w 2004 r. Od tamtej pory co dwa lata spotykają się na nim znawcy literatury, pisarze i schulzolodzy, czyli pasjonaci i badacze twórczości Schulza, którzy przyjeżdżają głównie z Polski i z Ukrainy.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej