– Nasi przodkowie chwycili przed 90 laty za broń, by ich rodzinne ziemie wróciły do macierzy – mówił w poniedziałek przed pomnikiem powstańców w Katowicach prezydent miasta Piotr Uszok podczas uroczystości upamiętniających 90. rocznicę III powstania śląskiego. – Mówienie dzisiaj o autonomicznych dążeniach Ślązaków w odniesieniu do idei powstańczej jest twierdzeniem niewłaściwym i niesprawiedliwym – podkreślił i zaznaczył, że o polskości Śląska i jego wkładzie w budowę Polski zapomnieć mogą tylko ci, którzy nie znają historii.

W Katowicach oprócz oficjalnych uroczystości odbyły się też występy i inscenizacja powstańczych walk z 1921 r.

Przez centrum miasta przeszedł marsz środowiska Młodzieży Wszechpolskiej i Ligi Obrony Suwerenności. Wzięło w nim udział ok. 200 osób.

– Uczestnicy marszu organizowanego przez Młodzież Wszechpolską zniszczyli wieniec złożony przez oficjalną delegację Ruchu Autonomii Śląska pod pomnikiem Powstańców Śląskich – poinformował Michał Buchta, sekretarz Ruchu Autonomii Śląska.

Młodzież Wszechpolska zarzuty odpiera. – Podejrzewamy, że usunięcie wieńca było działaniem prowokacyjnym, żaden z członków MW nie uszkodził wieńca złożonego ku czci powstańców – oświadczył Jakub Kalus, członek zarządu Młodzieży Wszechpolskiej.

Z kolei ulicami Opola przeszedł marsz zorganizowany przez działaczy Obozu Narodowo-Radykalnego. Manifestowali swój sprzeciw wobec postulatów przyznania Śląskowi autonomii. Wykrzykiwali: „Śląsk Opolski zawsze polski!", „My nie chcemy autonomi!", „Jaka autonomia? Tu jest Polska!".

Organizatorzy zapowiedzieli, że podobne manifestacje w Opolu będą się odbywać co miesiąc.

III powstanie śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Dzięki niemu w granicach Polski znalazła się znacznie większa część Górnego Śląska, niż pokazał to wynik zorganizowanego na tym terenie plebiscytu.