"UNHCR zauważa, że ??ukraińscy członkowie załogi, zatrzymani przez władze rosyjskie w Cieśninie Kerczeńskiej 25 listopada 2018 r. mogą być uważani za jeńców wojennych i chronieni na mocy trzeciej Konwencji Genewskiej" - poinformowało biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka.

Dokument zauważa również, że Federacja Rosyjska, jako władza okupacyjna na Krymie, nadal nie udzieliła UNHCR dostępu do półwyspu, zgodnie z rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie integralności terytorialnej Ukrainy.

"Federacja Rosyjska nadal stosuje swoje prawa, naruszając międzynarodowe prawo humanitarne, mające zastosowanie do władzy okupacyjnej, co skutkuje poważnymi naruszeniami praw człowieka, nieproporcjonalnie dotykającymi Tatarów krymskich" - czytamy w komunikacie.

Rosja zatrzymała ukraińskich marynarzy z trzech jednostek 25 listopada, powodując wzrost zagrożenia eskalacją konfliktu między tymi krajami. Jeden z rosyjskich okrętów staranował ukraińską łódź. Rosjanie zatrzymali 24 marynarzy, którzy decyzją sądu zostali umieszczeni w areszcie w Moskwie do końca kwietnia 2019 r.