W niedzielnych wyborach parlamentarnych PO otrzymała 39,18 proc. głosów, PiS 29,89 proc., Ruch Palikota 10,02 proc., PSL 8,36 proc., a SLD 8,24 proc.
(dane PKW)
Aktualizacja: 11.10.2011 20:55 Publikacja: 11.10.2011 17:43
Foto: Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak
W niedzielnych wyborach parlamentarnych PO otrzymała 39,18 proc. głosów, PiS 29,89 proc., Ruch Palikota 10,02 proc., PSL 8,36 proc., a SLD 8,24 proc.
(dane PKW)
(dane PKW)
W przeliczeniu na mandaty Platforma ostatecznie wprowadzi do Sejmu 207 posłów, a PiS - 157. Trzecią siłą w Sejmie będzie Ruch Palikota, który będzie reprezentowany przez 40 posłów.
Na czwartym miejscu uplasowało się PSL, zdobywając 28 miejsc w ławach poselskich; piąty jest SLD z 27 mandatami.
Jeśli PO i PSL chciałyby utrzymać koalicję, to byłaby ona możliwa, ponieważ partie te łącznie mają 235 mandatów. Jest to jednak zaledwie o 4 mandaty więcej niż wynosi sejmowa większość.
9 października na PO zagłosowało 5 mln 629 tys. 773 osoby, na PiS - 4 mln 295 tys. 16 , na Ruch Palikota - 1 mln 439 tys. 490, na PSL - 1 mln 201 tys. 628, a na SLD - 1 mln 184 tys. 303.
Do Sejmu wejdzie też jeden poseł Mniejszości Niemieckiej, na którą zagłosowało 28 tys. 14 wyborców (0,19 proc. głosów). Komitetów mniejszości narodowych nie obowiązują progi wyborcze.
Poza Sejmem znalazły się komitety: PJN (315 tys. 393 głosy - 2,19 proc.), Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego (151 tys. 837 głosów - 1,06 proc.), Polska Partia Pracy (79 tys. 147 głosów - 0,55 proc.), Prawica (35 tys. 169 głosów - 0,24 proc.) i Nasz Dom Polska - Samoobrona Andrzeja Leppera (9 tys. 733 głosy - 0,07 proc.).
PO i PiS praktycznie podzieliły się mandatami w 100-osobowym Senacie. W nowej kadencji w tej izbie zasiądzie 63 senatorów PO, 31 - PiS; dwóch reprezentantów będzie miało PSL; jednego - inicjatywa Obywatele do Senatu; będzie też trzech senatorów niezależnych.
Senatorowie niezależni to: Włodzimierz Cimoszewicz, Kazimierz Kutz oraz Marek Borowski. Inicjatywę Obywatele do Senatu reprezentuje wiceprezydent Wrocławia Jarosław Obremski.
Frekwencja wyborcza w wyborach do Senatu wyniosła 48,92 proc.
W porównaniu z wyborami parlamentarnymi z 2007 r. zarówno PO, jak i PiS w nowej kadencji wprowadzą do Sejmu mniej swoich przedstawicieli.
W 2007 roku PO zdobyła 209 mandatów poselskich (a więc o 2 więcej niż w 2011 r.), a PiS 166 (o 9 więcej niż obecnie).
Mniej posłów w przyszłym Sejmie będzie miało także PSL. Dotychczas klub ludowców liczył 31 posłów; w nowej kadencji w ławach poselskich zasiądzie ich 28.
Najbardziej zmniejszy się klub SLD, który w porównaniu z wyborami w 2007 r. "skurczy się" niemal o połowę. W poprzednich wyborach Sojusz zdobył 53 mandaty, teraz zaledwie 27.
Mniejszość Niemiecka, bez zmian w porównaniu z 2007 rokiem, będzie reprezentowana przez jednego posła.
Z kolei w nowej kadencji Senatu PO będzie miała o 3 senatorów więcej niż dotychczas. W 2007 r. Platforma miała w izbie wyższej 60 senatorów; teraz 63.
Mniej swoich przedstawicieli do Senatu wprowadzi natomiast PiS. Przez ostatnie cztery lata w tej izbie zasiadało 39 senatorów partii Jarosława Kaczyńskiego. Obecnie będzie ich 31.
W porównaniu z mijającą kadencją w Senacie zasiądzie więcej senatorów niezależnych. Dotychczas był jeden senator niezależny - Włodzimierz Cimoszewicz; teraz będzie ich trzech.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rp.pl
W niedzielnych wyborach parlamentarnych PO otrzymała 39,18 proc. głosów, PiS 29,89 proc., Ruch Palikota 10,02 proc., PSL 8,36 proc., a SLD 8,24 proc.
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funkcji, które wspierają rozwój kariery. Znajdziesz tu m.in. opinie o pracodawcach, porady dotyczące poszukiwania pracy oraz wiele innych interesujących narzędzi. Jeśl chcesz poznać wszystkie funkcje portalu GoWork, przeczytaj poniższy artykuł i już dziś skorzystaj z jego możliwości.
W sobotę 21 września w Warszawie odbył się 25. już Bieg po Nowe Życie, największe w Polsce wydarzenie promujące donację i transplantacje narządów.
Trener Franciszek Smuda o presji, możliwych zmianach i wierze w zwycięstwo nad Czechami
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Lato jeszcze nie zagościło w pełni, a już organizatorzy prześcigają się w ogłaszaniu line-upów kolejnych wydarzeń. Które festiwale musisz wziąć pod uwagę, jeśli lubujesz się w elektronicznych setach? A jakie imprezy spodobają się tym wolącym pobujać się do rapowych bitów? Poniżej przybliżamy 4 wyjątkowe festiwale muzyczne!
Spór o to, czy Andrzej Duda może zostać członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), to polityczne igrzyska i kolejny dowód na to, że sportem w Polsce rządzą ludzie małostkowi.
Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat będzie kandydatką Lewicy w wyborach prezydenckich. Decyzję przez aklamację podjęła Rada Krajowa Nowej Lewicy.
„Jak zmieniła się Pana/Pani ocena Karola Nawrockiego po tym, jak został on kandydatem na prezydenta z poparciem Prawa i Sprawiedliwości?” - zapytaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl.
Rada Naczelna Polskiego Stronnictwa Ludowego przez aklamację przyjęła uchwałę o poparciu kandydatury marszałka Sejmu Szymona Hołowni (Polska 2050) w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.
Gdy wokół hulają polityczne emocje związane z pierwszą rocznicą powołania rządu, z głośników w supermarketach sączą się już bożonarodzeniowe przeboje, a my w popłochu robimy ostatnie zakupy, warto pozwolić sobie na moment adwentowego zatrzymania. A nie ma lepszej drogi, by to zrobić, niż dobra lektura.
Przewodniczący Ogólnopolskiej Federacji "Bezpartyjni i Samorządowcy” Marek Woch poinformował, że weźmie udział w wyborach prezydenckich, które odbędą się w 2025 roku.
Mimo że dwie największe partie – Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość – zyskują poparcie, to dystans pomiędzy nimi się zmniejsza – wskazuje nowy sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski.
W najnowszym sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy respondentów jakie - ich zdaniem - poglądy ma kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas