1. Przyszłość integracji. Czy Unia Europejska powinna pozostać dalej związkiem państw, zmierzać w kierunku federalizacji, czy też stawać się w dłuższej perspektywie superpaństwem?
W Polsce istnieje silne przywiązanie do idei państwa narodowego i tradycyjnie ujmowanej istoty demokracji. Również takie kraje jak Wielka Brytania, Francja, Holandia czy Dania przeciwne są federalizacji. Idea federalizacji Unii Europejskiej opiera się przede wszystkim na strachu wobec państwa narodowego. Federalizacja ma być receptą na zagrożenia konfliktami w Europie, jednakże obecnie jest niemożliwa z uwagi na różnorodność państw europejskich, mających własną kulturę, odrębne języki, długotrwałą historię niezależnego bytu państwowego. Federalizacja Europy oznaczałaby w praktyce powiększenie wpływów najsilniejszych państw, takich jak Niemcy i Francja, co byłoby niekorzystne dla słabych państw. Trwała współpraca międzyrządowa państw narodowych jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia interesów Polski. Obecny poziom integracji europejskiej stanowi społecznie akceptowalne maksimum.
2. Euro. Kiedy i na jakich warunkach Polska powinna przystąpić do Unii Walutowej i przyjąć Euro?
Zagadnienie wejścia Polski do strefy euro jest od kilku lat punktem sporu w naszym kraju. Uważam, że kwestia celowości wejścia Polski do strefy euro powinna być rozstrzygnięta na podstawie realnego rachunku kosztów i korzyści. Błędem było, iż w trakcie negocjacji akcesyjnych Polska nie ubiegała się o uchylenie obowiązku wejścia do strefy euro. Polski rząd uczynił wejście do strefy euro celem samym w sobie, bez oglądania się na konsekwencje dla polskiej gospodarki. Obecny kryzys w strefie euro w dużym stopniu spowodowany jest przez wspólną walutę, która doprowadziła do utraty konkurencyjności krajów południa Europy względem państw północnych w szczególności Niemiec. Wejście Polski do strefy euro oznaczałoby utratę autonomii w prowadzeniu niezależnej polityki pieniężnej, ryzyko wzrostu cen, inflacji oraz pogorszenie konkurencyjności polskiej gospodarki. Poważnym zagrożeniem byłby również spadek siły nabywczej, wynagrodzeń i emerytur oraz wzrost cen. W sytuacji gdy 60 % polskiego społeczeństwa nie popiera decyzji o przyjęciu Euro, Polska nie powinna wchodzić do Unii Walutowej w najbliższej przyszłości.
3. Unia Bankowa. Czy, kiedy i na jakich warunkach Polska powinna wejść do Unii Bankowej?