Przykładem może być polska branża bankowa, która dziś jest uważana za jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie na świecie. Zaległości cywilizacyjne przyczyniły się również do tego, że polscy przedsiębiorcy i specjaliści od IT nauczyli się myśleć nieszablonowo, wykazując się zdecydowanie większą kreatywnością niż ich zagraniczni konkurenci.
Naiwnością byłoby jednak sądzenie, że to warunek wystarczający do tego, aby innowacyjność była motorem rozwoju polskiej gospodarki. Bolączką są niskie nakłady na badania i rozwój, szwankująca współpraca biznesu z nauką i skomplikowane przepisy. Wielkim atutem polskiej branży technologicznej są bez wątpienia świetni specjaliści. Nie bez przyczyny zdobywają liczne laury w międzynarodowych konkursach programistycznych. Przekłada się to na wynagrodzenia: w branży IT zarobki przekraczające 10 tys. zł miesięcznie nikogo już nie dziwią.
Asseco i Comarch są największymi polskimi firmami z branży IT. Nie brak też jednak podmiotów średniej wielkości, które śmiało rozpychają się na globalnych rynkach. Ich liczną reprezentację znajdziemy we Wrocławiu. Tamtejszy LiveChat ze swoim komunikatorem dla biznesu obsługuje już 27 tys. firm i instytucji ze 150 krajów. Z jego usług korzystają tak znane podmioty, jak Adobe, McDonalds, Ikea, PayPal, Samsung, Stanford University czy Boston University. Co ważne, przynosi to już solidne zyski.
We Wrocławiu siedzibę ma też DataWalk – zwykłemu Kowalskiemu firma pewnie nieznana, ale na zagranicznych rynkach ciesząca się dużym uznaniem. Udało jej się zbudować własną innowacyjną platformę rozwiązującą problemy z zakresu bezpieczeństwa. Znajduje ona zastosowanie w zakresie analityki śledczej w sektorze publicznym i finansowym w walce z przestępczością (amerykańskie agencje), wyłudzeniami (ubezpieczyciele) i przy identyfikacji nadużyć (administracja centralna). Firma dopiero się rozpędza i czas pokaże, czy uda się jej zbudować biznes na globalną skalę. Jej założyciele mocno w to wierzą.
Podobnie XTPL – wrocławska innowacyjna spółka zajmująca się nanodrukiem. Jej twórca Filip Granek to jeden z najlepszych na świecie specjalistów w zakresie nowoczesnych technologii opartych na nanomateriałach. Jego marzeniem jest stworzenie technologii, która zrewolucjonizuje wiele sektorów globalnego rynku, a potem stanie się na nich standardem. Tak jak dziś tanio i szybko drukujemy gazety i książki, tak w najbliższej przyszłości drukować będziemy wyświetlacze, ogniwa słoneczne, biosensory i inne zaawansowane elementy – przekonuje XTPL.
Jakość kluczem do sukcesu
Historia pokazuje, że sukces na globalnym rynku odnieśli przede wszystkim ci przedsiębiorcy, którzy postawili na autorskie rozwiązania.