Reklama

Jeszcze nie czas na Wschód

Załamanie eksportu do Rosji i na Ukrainę było wynikiem nie tylko konfliktu i embarga, ale przede wszystkim głębokiego spadku siły nabywczej tamtejszych konsumentów

Aktualizacja: 21.03.2016 20:58 Publikacja: 21.03.2016 20:00

Foto: 123RF

Konflikt na Wschodzie coraz słabiej wpływa na polski eksport. Mimo radykalnego ograniczenia dostępności rynków Rosji i Ukrainy dla polskich producentów w styczniu łączna wartość zagranicznej sprzedaży polskich firm wyniosła 13,88 mld euro i była wyższa o 1,5 proc. niż w styczniu rok wcześniej.

Ten dobry wynik to efekt rosnącej sprzedaży w krajach rozwiniętych, zwłaszcza w Unii Europejskiej. Po części to także wynik reorientacji tych eksporterów, którzy do tej pory nastawieni byli na kierunki wschodnie. – Obserwujemy, że spora grupa przedsiębiorców, którzy przed embargiem byli mocno uzależnieni od rynków wschodnich, dość szybko zareagowała zmianą kierunków eksportowych – mówi Robert Antczak, dyrektor sprzedaży produktów bankowości korporacyjnej Banku Zachodniego WBK.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Patronat Rzeczpospolitej
Rekordowy Kongres Nowej Mobilności 2025: Od elektryfikacji do urbanistyki
Wydarzenia Gospodarcze
Targi Kielce: tu pokazuje się polski przemysł obronny
Wydarzenia Gospodarcze
Banki mogą pomóc w zakupach obronnych
Wydarzenia Gospodarcze
Rola BGK w finansowaniu obronności będzie rosła
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Wydarzenia Gospodarcze
Największe ryzyko cyberataków dotyczy dziś sektora bankowego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama