Reklama

Eksporterom w Afryce potrzebny jest spokój

Jednym z najbardziej obiecujących kierunków dla polskiego eksportu jest Afryka. Ponad połowa polskiego eksportu na kontynent afrykański wysyłana jest do Afryki Północnej.

Publikacja: 24.03.2016 11:05

Jednym z najbardziej obiecujących kierunków dla polskiego eksportu jest Afryka.

Jednym z najbardziej obiecujących kierunków dla polskiego eksportu jest Afryka.

Foto: Bloomberg

Polskie wyroby trafiają do Algierii, Egiptu, Libii, Maroka, Sudanu i Tunezji. Do Maroka, gdzie sprzedajemy m.in. siarkę i węgiel, sprzęt AGD, tworzywa sztuczne i pszenicę, eksport w 2014 roku wzrósł w ujęciu rocznym o blisko połowę. W ubiegłym nieco zmalał – do poziomu 284,2 mln euro, co jednak nie zmienia faktu, że ten kraj może być perspektywicznym celem dla polskich przedsiębiorców.

Według ekspertów Banku Zachodniego WBK, Maroko ma sprzyjające otoczenie biznesowe. Kraj ma duże ambicje i chce być gospodarczym liderem w regionie. Z tego powodu poprawia warunki dla biznesu i stara się przyciągać zagranicznych inwestorów. Warunkiem udanej ekspansji jest jednak dobra znajomość lokalnego rynku i realiów, które na nim obowiązują. Według Roberta Antczaka, dyrektora sprzedaży produktów bankowości korporacyjnej Banku Zachodniego WBK, zapewnia je pozyskanie wiarygodnego lokalnego partnera. Istotna jest również odpowiednia organizacja oraz zabezpieczenie finansowania inwestycji i bezpieczeństwa transakcji na zagranicznym rynku. – Nasz bank jako członek grupy Santander wraz z partnerskim Bankiem Attijariwafa w Maroku jesteśmy w stanie wspólnie zapewnić kompleksowe wsparcie w ekspansji zagranicznej firm na rynki afrykańskie – twierdzi Antczak.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Patronat Rzeczpospolitej
Rekordowy Kongres Nowej Mobilności 2025: Od elektryfikacji do urbanistyki
Wydarzenia Gospodarcze
Targi Kielce: tu pokazuje się polski przemysł obronny
Wydarzenia Gospodarcze
Banki mogą pomóc w zakupach obronnych
Wydarzenia Gospodarcze
Rola BGK w finansowaniu obronności będzie rosła
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Wydarzenia Gospodarcze
Największe ryzyko cyberataków dotyczy dziś sektora bankowego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama