Które firmy tworzą czołówkę polskiej branży audytorskiej? Jak wypadają mniejsze podmioty? Jak zmieniają się ich przychody, ilu zatrudniają biegłych rewidentów i innych osób zajmujących się audytem? Między innymi na te pytania da odpowiedź doroczny „Ranking audytorów" publikowany z „Rzeczpospolitą".

Z kolei w „Parkiecie" skupimy się na audycie spółek z rynku publicznego. „Ranking audytorów spółek giełdowych" pokaże, jak wygląda obecnie przekrój rynku badania sprawozdań firm notowanych na rynku głównym GPW i na NewConnect. Wskażemy, które podmioty wiodą prym, jeśli chodzi o obsługę czołowych emitentów, a które skupiają się na mniejszych spółkach.

Nasze doroczne rankingi są zawsze okazją do dyskusji o aktualnej kondycji branży i wyzwaniach, z jakimi musi się mierzyć. Jednym z nich, aktualnym od lat, są pojawiające się co chwilę nowe regulacje. W ostatnich latach pojawiły się też jednak wyzwania nietypowe – zarówno dla samych audytorów, jak i obsługiwanych przez nich firm. Mowa oczywiście o pandemii oraz związanej z nią pracy zdalnej czy zaburzonych łańcuchach dostaw. Z czasem do wyzwań dołączyła przyspieszająca inflacja. Dwa miesiące temu doszła natomiast do tego wojna o Ukrainę, która powoduje, że audytorzy musieli inaczej spojrzeć na działalność wielu badanych firm. Jak sobie radzą z tymi wszystkimi wyzwaniami? O tym piszemy w towarzyszących rankingom tekstach, a w wywiadach i komentarzach mówią sami przedstawiciele branży.

Zapraszamy do lektury dodatków „Ranking audytorów" i „Ranking audytorów spółek giełdowych" w poniedziałek 25 kwietnia 2022 r. – w obu gazetach lub na rp.pl i parkiet.com.