Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 30.11.2017 00:00 Publikacja: 30.11.2017 00:00
Dominika Bettman, prezeska ds. finansowych Siemens Polska i Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Foto: materiały prasowe
Rz: Gospodarka o obiegu zamkniętym to wielkie wyzwanie dla przedsiębiorców. Niewielu z nich myślało o środowisku naturalnym w kategoriach wartości, o którą trzeba dbać i mając do wyboru niższe ceny lub środowisko, wybierali to pierwsze. Czy nowe regulacje unijne są jedyną możliwością zmiany tej sytuacji?
Dominika Bettman: Regulacje unijne z pewnością są istotne, gdyż stymulują procesy legislacyjne w państwach członkowskich. Tworząc normę spójną dla wszystkich krajów wspólnoty, pozwalają osiągnąć synergię, która wpływa na efekt skali. Z tej perspektywy wartości, które promują, mają istotny wpływ na zmianę świadomości ogólnospołecznej i biznesowej. Jednak pakiet dyrektyw dotyczących gospodarki obiegu zamkniętego mocno zawęża punkt widzenia. Fakt ograniczenia idei gospodarki cyrkularnej jedynie do właściwego gospodarowania surowcami, ze szczególnym uwzględnieniem recyklingu sprowadza GOZ do zamkniętego procesu technologicznego, którego jedynym celem jest uzyskanie możliwie największej ilości surowców wtórnych. A przecież to zdecydowanie dużo bardziej skomplikowany proces zmierzający do ciągłego i trwałego rozwoju, który w szerszym kontekście pozwoli na zrównoważone wykorzystanie zasobów w taki sposób, by możliwe było ich odnowienie.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Choć na świecie nie brakuje prestiżowych imprez dotyczących branży zbrojeniowej, to właśnie Kielce od lat pozost...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Wspólne europejskie zamówienia są nie tylko tańsze, ale także tworzą jednolite standardy technologiczne i intero...
Pilnie potrzebujemy stworzyć jednolity europejski rynek obrony. Wspólne zakupy obronne są nie tylko tańsze, ale...
O roli aplikacji bankowych w dostępie do usług publicznych i znaczeniu sztucznej inteligencji w ochronie danych...
Musimy zapewnić w Polsce energię po akceptowalnych dla klienta cenach. A gaz w kombinacji z OZE może stworzyć pr...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas