Polska chce być liderem zmian

Gospodarka o obiegu zamkniętym – GOZ (ang. circular economy) – to zupełnie nowe podejście do cyklu życia produktów opierające się na odejściu od modelu linearnego: weź – zużyj – wyrzuć, i przejściu na model cyrkularny, tzw. zamknięty obieg.

Publikacja: 30.11.2017 00:20

Do roku 2020 Polska musi osiągnąć 50-proc. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia pap

Do roku 2020 Polska musi osiągnąć 50-proc. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła.

Foto: Rzeczpospolita

– Zwiększenie takich działań jak recykling i ponowne użycie produktu przynosi korzyści zarówno środowisku, jak i gospodarce – np. w postaci oszczędności surowców oraz mniejszej ilości odpadów – podkreśla Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska. – GOZ jest pojęciem bardzo szerokim, obejmującym wszystkie etapy cyklu życia produktu. Dotyka również wielu gałęzi gospodarki. To przede wszystkim zwiększenie odzysku i recyklingu odpadów przy jednoczesnym zmniejszeniu wytwarzania śmieci. Innymi słowy, jest to koncepcja gospodarcza, zgodnie z którą materiały oraz surowce powinny być zagospodarowane w odpowiedni ekonomicznie i środowiskowo sposób i pozostać w gospodarce, jak długo jest to możliwe – dodaje.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Wydarzenia Gospodarcze
Targi Kielce: tu pokazuje się polski przemysł obronny
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Wydarzenia Gospodarcze
Banki mogą pomóc w zakupach obronnych
Wydarzenia Gospodarcze
Rola BGK w finansowaniu obronności będzie rosła
Wydarzenia Gospodarcze
Największe ryzyko cyberataków dotyczy dziś sektora bankowego
Wydarzenia Gospodarcze
Gaz może dać nam bezpieczeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama